Autoilua avittamaan on tarjolla kattava valikoima lisätarvikkeita, kuten esimerkiksi kameroita.
Joka neljäs suomalainen on joskus saanut hyötyä auton tuulilasissa tai kojelaudassa kiinni olleesta autokamerasta, selviää vahinkokorjaamo Autoklinikan kyselystä.
Eniten autokameroista on ollut hyötyä läheltä piti -tilanteissa (15 prosenttia) ja onnettomuustilanteissa (7 prosenttia).
Autokamerat on koettu hyödyllisiksi myös varkaustapauksissa (4 prosenttia).
– Dashcam voi tosiaan olla erittäin hyödyllinen apuväline. Olemme esimerkiksi kuulleet monilta asiakkailtamme, miten kamera on auttanut onnettomuustilanteen ja korvausvastuullisten selvittämisessä. Osalla autoilijoista on jopa kaksi kameraa, joista toinen on suunnattu taaksepäin peräänajojen varalta, Autoklinikalla tuulilaseihin liittyvästä koulutuksesta vastaava Ken Silvander kertoo tiedotteessa.
Sijoita laite oikein
Mallista riippuen autokamera voidaan kiinnittää esimerkiksi kojelautaan tai tuulilasin sisäpuolelle. Kannattaa pitää mielessä, että väärin sijoitettu lisätarvike voi aiheuttaa merkittävän turvallisuusriskin.
– Varsinkin puhelintelineitä näkee usein hämmentävissä paikoissa, kuten keskellä tuulilasia keskikonsolin yläpuolella. Näin sijoitettu teline on vaarallinen, sillä se peittää huomattavan osan kuljettajan näkökentästä. Mikäli erillisen puhelintelineen tarvitsee, helpoin ja näkyvyyden kannalta parempi paikka on esimerkiksi tuuletusritilään kiinnittyvä teline, Silvander sanoo.
