Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Näin Ott Tänak hyvästeli Fordin ohjaamon – tunnusti yhden suuren heikkoutensa: "Taitaa olla niin"

0:59Nämä olivat Ott Tänakin jäähyväissanat M-Sportin ohjaamossa: "Turhaudun aika helposti"Ott Tänak jätti Japanissa jäähyväiset M-Sportille: "En ole tyytyväinen itseeni"Michael Jurtin / AtWorld
Julkaistu 19.11.2023 09:22
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Red Bullin mahdollistama Ott Tänakin paluu M-Sportille jäi rallin MM-sarjassa yhden kauden mittaiseksi. Kauden 2023 päättäneessä Japanin MM-rallissa Tänak ajoi viimeiset ek-kilometrinsä Fordilla ennen edessä siintävää siirtoa takaisin Hyundaille.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä ja kumppanit lörpöttelivät salaisuudet julki suorassa lähetyksessä: "Pahoittelut siitä tallille"

LUE MYÖS: Ott Tänak häkeltyi ek-maalissa kuulemastaan kysymyksestä – ja antoi lopulta samalla mitalla takaisin: "Anteeksi mitä"

Helmikuussa Ruotsissa tulleen voiton jälkeen Tänak jopa johti MM-sarjaa, mutta tämän jälkeen kävi hyvin nopeasti selväksi, ettei M-Sportin autossa riittäisi edes Tänakin käsissä vauhti – luotettavuudesta puhumattakaan – Toyotaa ja Hyundaita vastaan.

Ruotsin lisäksi Tänak juhli voittoa syys-lokakuun vaihteessa Chilessä. Huhtikuussa Kroatiassa tuloksena oli kakkossija ja lokakuussa Keski-Euroopassa kolmossija.

Lopullinen niitti mestaruusunelmalle tuli viimeistään kesällä Virossa ja Suomessa ilmenneiden tekniikkamurheiden muodossa. MM-pisteissä Tänak oli lopulta neljäs, vain 15 pistettä entiselle ja tulevalle Hyundai-tallikaverilleen Thierry Neuvillelle hävinneenä.

Kauden viimeisen erikoiskokeen maalissa Tänak teki varsin rehellisen arvion kuluneista 10 kuukaudesta.

– On vaikea löytää sanoja. Taitaa olla niin, että turhaudun aika helposti, kun vauhtia ei ole, ja tänä vuonna vauhtia ei ollut oikein missään vaiheessa.

– En ole tyytyväinen myöskään itseeni. Tämä on ollut vaikea vuosi, mutta ainakin yritimme. Katsotaan, mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

Lisää aiheesta:

MM-rallin ennätysmies yllätti: "En tiedä, näettekö minua enää" Ott Tänak häkeltyi ek-maalissa kuulemastaan kysymyksestä – ja antoi lopulta samalla mitalla takaisin: "Anteeksi mitä"Oliko se siinä? Ott Tänakilta peittelemätön purkaus kotimaansa medialleOtt Tänak repesi epäuskoiseen nauruun – "Jälleen kerran minun on kysyttävä"Huomasitko? Ott Tänak kuittaili rallipomoille lyötyään Kalle RovanperänOtt Tänak saavutti helpottavan voiton – ytimekäs kommentti Kalle Rovanperän ylivoimasta
MM-ralliOtt TänakM-SportRalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta