Kadonnutta Nela Utkinaa etsimässä ollut Kadonneen etsintä -ryhmä osallistuu osallistuu lauantaina Saku Inomaan etsintöihin yhdessä konkarietsijä Reino Savukosken kanssa.
Kadonneiden henkilöiden etsimiseen vesistöstä erikoistunut Reino Savukoski kertoo MTV Uutisille, että häntä pyydettiin osallistumaan lauantaina 14.11. Tervakoskella järjestettäviin suuretsintöihin ja että hän on lähdössä pyynnöstä paikalle.
Syyskuussa kadonneen Nela Utkinan tapausta selvittänyt Kadonneen etsintä -ryhmä on organisoinut suuretsinnän Inomaan löytämiseksi.
Ryhmä lähti mukaan samankaltaisesta pyynnöstä kuin Savukoskikin.
– Jos omaiset ottavat yhteyttä, niin harkitaan, olisiko tapaus semmoinen, että me pystymme siihen jotakin antamaan ja konkreettisesti etsimällä tai tapausta tutkimalla sen ratkeamista edesauttamaan, ryhmän toiminnanjohtaja Jarkko Hyöppönen kertoo MTV Uutisille.
Aiemmin poliisi on etsinyt Saku Inomaata noin kilometrin säteellä paikasta, jossa hän hänet on varmuudella viimeksi nähty hänen jäätyään pois bussista.
– Tässä tapauksessa oli sellaisia viitteitä, että olisi mahdollista saada siihen omaisille ratkaisu ja rauha tähän asiaan. Sen verran paljon on alueita tutkimatta vielä.
Paniikkikohtaus katoamisen taustalla?
Toukokuun 16. päivä kadonnutta Inomaata on etsitty aiemmin vain maastosta, mutta Savukoski ulottaa etsinnät myös katoamispaikan lähistöllä sijaitseviin vesiin.

