Muuttuuko mikään, kun Iranin moraalipoliisi lakkautettiin? Lähi-idän tutkimuksen professori: "Ilman muuta sisäistä valtataistelua eliitin sisällä"
Iranissa oikeuskansleri on ilmoittanut, että maan siveyspoliisi lakkautetaan.
Oikeuskanslerin mukaan siveyspoliisilla ei ole mitään tekemistä oikeuslaitoksen kanssa. Siveyspoliisin tehtäviin on kuulunut varsinkin naisten käyttäytymisen, pukeutumisen ja hijab-huivin käytön valvominen.
Iranissa jo kolmatta kuukautta jatkuvat mielenosoitukset saivat alkunsa, kun nuori kurdinainen sai surmansa moraalipoliisin käsissä.
Helsingin yliopiston Lähi-idän tutkimuksen professori Hannu Juusola ei pidä maan siveyspoliisin lakkauttamista yllättävänä ratkaisuna.
– Jo jonkin aikaa on tiedetty, että hallitsevan regimin (hallinnon) keskuudessa on esiintynyt myös tämäntyyppisiä mielipiteitä, että tässä pitäisi antaa jonkinnäköisiä myönnytyksiä.
Juusolan mukaan asia ei ole kuitenkaan itsestäänselvyys.
– Kyllä siellä on ilman muuta sisäistä valtataistelua eliitin sisällä siitä, että millä lailla näihin mielenosoituksiin vastataan, käytetäänko pelkästään kovia otteita vai ollaanko valmiita myös myönnytyksiin.
Juusola pitää maan siveyspoliisin lakkauttamista ensimmäisenä myönnytyksenä.
– Se on merkittävä (myönnytys), mutta ei suinkaan ratkaiseva.
Voiko nainen luopua pian hijabista?
Professori Juusola ei pidä mahdottomana sitä, että iranilaiset naiset voisivat pian kulkea kaduilla paljain päin.
– Kyllä se on mahdollista, siksi että tämä on niin laajalle levinnyt tämä kieltäytyminen, ja hallinnon sisällä on kasvavaa ymmärrystä siitä, että valvonta on käymässä mahdottomaksi.
Juusolan mukaan Iranin nykyisen hallinnon politiikan keskeinen linja on käyttää kovia otteita.
– Ja jos vaateet kasvavat, niin on selvää että palataan jälleen kovien otteiden käyttämiseen. Eivät he ole antamassa periksi perusasioissa.
Katso yllä olevasta videosta professori Juusolan haastattelu kokonaan. Juusola kertoo siinä arvionsa Iranin islamilaisen vallankumouksen nykymerkityksestä.
Uusimmat
-
23:38
Kaupan alan työriitaan ei sopua, lakot alkavat torstaina – koskee useita hypermarketteja ympäri Suomen
-
23:36
Kemianteollisuuden toimihenkilöiden työriidassa neuvottelutulos – lakko saattaa peruuntua
-
23:29
Helenin sähkökatko vaivaa edelleenkin Helsingissä – korjaustyöt kestävät yön yli
-
22:58
IL: Vanhanen kutsunut puolueet puimaan Nato-aikataulua
-
22:18
Poikkeuksellinen tapaus kiekkomatsissa – epäkohtelias temppu johti luovutusvoittoon: "Oudointa mitä olen nähnyt"
-
22:15
Operaatio Timo jumissa Ukrainan ja Puolan rajalla – kyydissä yli 30 000 leipää ja generaattori
-
22:09
Puola ostaa Yhdysvalloista kymmenellä miljardilla HIMARSeja ja pitkän kantaman raketteja sekä ohjuksia – MTV seuraa sotaa
-
21:55
Bachelor-miehet tekevät yllätyspäätöksen ruususeremoniassa: "Nyt on sellainen tilanne, että..."
-
21:27
Brittipoliisi paljastui sarjaraiskaajaksi – tuomittiin 36 elinkautiseen
-
21:06
Vahvistettuja kuolonuhreja jo 7 000 – asiantuntijat arvioivat, että todellinen uhriluku voi olla jopa 20 000
-
20:53
Turkissa maanjäristyksen tuhoalueille on julistettu kolmen kuukauden poikkeustila, vahvistettuja kuolonuhreja jo yli 7 000 – MTV Uutiset seuraa Turkin ja Syyrian maanjäristystä
-
20:39
Joukkuetoverilta suoraa puhetta Cristiano Ronaldosta: "Tekee otteluistamme vaikeampia"
-
20:33
Kirjeenvaihtajan kommentti: Biden pitää kansakunnan tila -puheensa laskevien kannatuslukujen keskellä – tähtäimessä silti 2024 presidentinvaalit
-
20:26
Tuntematon vandaali levittää nauloja ja metalliromua risteysalueille Vihdissä
-
20:26
Alkaako Venäjän suurhyökkäys sodan vuosipäivänä? Asiantuntija: "Kuulostaa epärealistiselta"
-
20:21
Liubov, 102, on selvinnyt kolmesta nälänhädästä: Tekee nyt maastoutumisasuja ukrainalaisille tarkka-ampujille
-
20:15
Tanya on maailman isojalkaisin nainen – ennätyksellä on kuitenkin nurja puoli: "En ole kiinnostunut jalkafetissimaailmasta"
-
19:39
Valtteri Bottas julisti kolme tavoitetta toiseen F1-kauteensa Alfa Romeolla
-
19:31
Ulkoilijat ihmettelivät: Järven jäälle ilmestyi Richard Scarryn touhukas maailma Hämeenlinnassa
-
19:30
SM-liigan puheenjohtaja avasi MTV Urheilulle aikataulua – näin sarjajärjestelmän tulevaisuudesta tiedotetaan
-
Lataa lisää