Mustasukkainen mies vei ex-vaimoltaan asunnon avaimet, tunkeutui tämän kotiin keskellä yötä ja yritti tappaa naisen nykyisen kumppanin. Naskalinisku niskaan kesken unien osui kuitenkin sattumanvaraisista syistä selkärankaan ja uhri selvisi hengissä.
Jutussa on kyse Kauniaisissa tapahtuneesta rikoksesta, jonka tekijää poliisi etsi keväällä julkaisemalla tämän nimen ja kuvan mediassa. Poliisi tutki rikosta murhan yrityksenä ja siitä myös syyttäjä vaati 41-vuotiaalle miehelle rangaistusta.
Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus lievensi teon kuitenkin tapon yritykseksi ja törkeäksi kotirauhan häiritsemiseksi. Oikeus tuomitsi Marko Kuuran viiden vuoden ehdottomaan vankeusrangaistukseen.
Lisäksi tuomittu joutuu maksamaan ruhjomalleen miehelle 7 000 euroa ja ex-vaimolleen 1 500 euroa kärsimyskorvauksia.
Lue aiempi juttu: Murhan yrityksestä epäilty mies jatkaa pakoaan, poliisi pyytää vihjeitä – uusia tietoja ”ylitörkeästä väkivallanteosta”
Motiivina mustasukkaisuus
Ex-vaimon mukaan hän oli eronnut 41-vuotiaasta noin viittä vuotta aiemmin. Tapahtumaketju sai alkunsa, kun ex-vaimo alkoi seurustella uuden miehen kanssa.
Uusi kumppani kuvaili oikeudessa, miten 41-vuotias oli suhtautunut aggressiivisesti uutiseen seurustelusta. Osapuolet olivat riidelleet asiasta muiden muassa viesteissään.
Kohtalokasta yötä edeltävänä päivänä 41-vuotias vaati riitaisissa merkeissä ex-vaimoltaan tämän asunnon avaimet. Perusteluina 41-vuotias käytti sitä, että ex-parin yhteinen lapsi tarvitsee avaimia.
Mies ei kuitenkaan antanut avaimia lapselle vaan piti ne itse. Seuraavana yönä eli 21. huhtikuuta hän tunkeutui ex-vaimonsa asuntoon, kun nainen ja tämän uusi kumppani nukkuivat.
Asunnossa oli paikalla myös osapuolten yhteinen tuttava, joka nukkui eri huoneessa.