Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muovipussikeskustelu repesi liitoksistaan Facebookissa – "Ovat käteviä koirankakkapusseja"

Kahiset pienet pussit ovat nettikeskustelun polttopisteessä.
Kahiset pienet pussit ovat nettikeskustelun polttopisteessä.Lehtikuva
Julkaistu 31.10.2016 16:47
Toimittajan kuva

Saara Rantanen

saara.rantanen@mtv.fi

Kaupan pyrkimykset vähentää muovisten pakkausmateriaalien käyttöä on nostattanut valtavan kommenttivyöryn MTV Uutisten Facebook-sivulla.

Kaupan liitto ja Ympäristöministeriön allekirjoittivat tänään sopimuksen, jolla tähdätään muovipussien ja -kassien käytön vähentämiseen.

MTV uutisoi asiasta aamulla. Uutinen repäisi nettikeskustelun täyteen vauhtiin. Moni pitää muovin käytön vähentämiseen tähtääviä pyrkimyksiä hyvinä, toiset taas pilkkaavat koko hanketta.

 – Ei vaikutusta mihinkään... Se on ihan se ja sama onko niitä pikkupusseja siinä vai ei. Haen ne sitten hedelmäosastolta jos ei kassalta saa. Muovijäte ei tällä meiningillä maailmasta lopu, kirjoittaa yksi kommentoija.

– Ikävämpi juttu. Nämä pienet pussit ovat käteviä koirankakkapusseja, ja vieläpä kun niitä sai maksutta, niin aina parempi, arvioi toinen.

Huumorin voimallakin pikkupusseja puolustetaan.

– Minusta nämä pienet kahisevat pussit - puhisevat kassit - ovat varsin käyttökelpoisia moneen tarkoitukseen. Tuskin niiden poistaminen tätä maailmaa pelastaa.

K- ja S-ryhmät kertovat luopuvansa kassoilla pienistä muovipusseista. Vähitellen siis katoaa jo tutuksi käynyt kysymys: ”Laitetaanko pakasteet pieneen pussiin?”

– Jees! Hyvältä tuntuu! Muovipussit veke ja kangaskassit kehiin, iloitaan uutisesta.

– Voisi kyllä monia muitakin pakkauksia miettii hiukka uusiksi, on meinaan joissain muovia muovin päällä, kritisoidaan nykyisiä käytäntöjä viestiketjussa.

Myös ulkomainen esimerkki kannustaa luopumaan muovipusseista ja -kasseista.

– Asun nykyään Alankomaissa ja täällä jopa vaatekaupassa pitää maksaa pussista. Ja tosi vähän ihmisistä ostaa muovipusseja, enemmistöllä on kestokassi mukana, raportoidaan Hollannista.

Ajoittain sanailu muovipussiuutista kommentoivien kesken kääntyy keskinäiseksi nokitteluksi tähän tapaan.

– Tosiaan, sitten iso muovikassi ostettava. Jollain ne ostokset kannettava.

– Tai sitten pitää ihan mukisematta sitä kangaskassia mukana. Ei vaadi sen enempää 

– Ja kassia missä sen kangaskassin säilyttää.... tai sitten ei käy ostoksilla ollenkaan 

– Kangaskassi varmasti mahtuu laukkuun tai taskuun, älä huoli. Tokihan ostoksilla käymisen voi lopettaa, mutta voisinpa kuvitella, että omavaraisena Suomessa eläminen on hiukkasen vaativampaa kuin kangaskassien käyttö. 

Varsin valoisastikin asiaan suhtaudutaan ainakin joissakin kommenteissa.

– Hyvä että poistuvat. Monta pientä asiaa ja muutosta on yhdessä iso asia.

Eikä tämäkään asia mene läpi salaliittoteorioitta, vaikka sitten kieli poskessa.

– Kyseessähän on selvästi suurten kauppayhtymien salajuoni, jolla pienille ostoksille saadaan myytyä 15 senttiä maksava muovikassi. Illuminati confirmed.

Jutun kommentit on kerätty MTV Uutisten Facebook-sivulta. Alkuiltaan mennessä niitä oli kertynyt jo pitkälti kolmatta sataa.

Lisää aiheesta:

Lidliltä tärkeä muistutus kaupan kassalla myytävistä muovipusseistaMuovipussigate roihahti: Miksi "rikkaan" pitäisi saada pussi ilmaiseksi kalliiden hankintojen yhteydessä? – "Olen jättänyt vähemmästäkin ostokset tiskille"Nyt on heviä! Nummelalaisen Danielan "Prisma-niksi" on nerokas – jakaa silti mielipiteet: "En tiedä, mitä kauppiaat ovat tästä mieltä"Kauppa tuunasi muovipussinsa ”häpäistäkseen” asiakkaitaan – ekoteolla odottamaton vaikutus"Pitäisikö sitä muka kantaa 24/7 jotain helkutin kassia mukana?" – Muovikassien kulutusta on onnistuttu vähentämään maksullisuudellaMuovikassien kulutus romahti, maksullisuus toiminut paremmin kuin uskallettiin odottaa: "Voiko tämä olla mahdollista?"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"