Suomessa käytetään noin 300 miljoonaa muovikassia vuodessa. Tätä lukua halutaan pienentää. Muovikassien muuttaminen maksulliseksi on toiminut jopa paremmin kuin uskallettiin odottaa.
Stockmannilla myyjä Saara Puumalainen hymyilee leveästi. Stockmann muutti muovikassit maksullisiksi viime vuoden syyskuussa.
– Tämä on yllättänyt meidät myyjät positiivisesti, että voiko tämä olla mahdollista? Mutta kyllä, Puumalainen toteaa.
– Uskaltaisin sanoa, että muovikasseja menee 80-90 prosenttia vähemmän eli valtava määrä.
Taustalla lainsäädäntö
Muovikassien maksullisuus on osa kestävän kehityksen yhteiskuntasitoumusta, jonka myös Stockmann teki lokakuussa 2016.
– Tässä on taustalla EU:n pakkausjätedirektiivi ja myös Kaupan liiton ja ympäristöministeriön yhteinen sopimus. Muovijätettä pyritään vähentämään eri keinoin, Stockmannin kehitysjohtaja Nora Malin sanoo.
– Sanoisin, että pääosa asiakkaista on ymmärtänyt tämän ympäristövaikutuksen. Sitten varsinkin ne, joille tämä maksullisuus on tullut yllätyksenä, niin se on herättänyt kritiikkiä.
Lidlissä pohditaan vaihtoehtoa hedelmäpussille
Suomessa käytetään noin 300 miljoonaa muovikassia vuodessa, mikä tarkoittaa noin 55 pussia henkilöä kohden. Tavoitteena on tiputtaa luku neljäänkymmeneen.
Vertaillessa suomalaiset ovat silti maltillisia muovikassien käyttäjiä. Muualla Euroopassa niitä kulutetaan keskimäärin kolme kertaa enemmän.




