Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Pitäisikö sitä muka kantaa 24/7 jotain helkutin kassia mukana?" – Muovikassien kulutusta on onnistuttu vähentämään maksullisuudella

3:10Maksullisuus toiminut tehokkaasti, muovikassien kulutus romahti
Julkaistu 09.04.2018 14:23

MTV UUTISET – STT

– Pitäisikö sitä muka kantaa 24/7 jotain helkutin kassia mukana, että voi käydä kaupassa? Tämä varmasti ollut monen kuluttajan ensireaktio siihen, että ostoskassista pitää monessa kaupassa maksaa nykyään erikseen.

VIDEO: Muovipussien maksullisuudesta oli jo alkuvuodesta tullut kauppoihin kahtalaista palautetta.

Lainaus on vauva.fi-foorumilta sanoituksensa keräävän Kalevauva-yhtyeen biisistä Omat kassit mukana, joka on tänään käynnistyneen ympäristöministeriön ja Kaupan liiton kampanjan tunnuskappale. Kampanjalla halutaan lisätä tietoisuutta kestävästä kulutuksesta. Sen tavoitteena on vähentää kertakäyttöisten muovikassien käyttöä, säästää luonnonvaroja ja vähentää roskaantumista.

Kaupan liiton mukaan maksullisuus on jo tuottanut tulosta. Puolessatoista vuodessa yli 3 300 myymälää on lähtenyt kampanjaan ja esimerkiksi Sokoksissa muovipussien kulutus laski 60 prosenttia. S-ryhmällä muovisten hedelmäpussien käyttö laski liiton mukaan 52 miljoonaa kappaletta. K-ruokakauppojen puolestaan kerrotaan kasvattaneen paperikassien myyntiä viidenneksellä ja vähentäneet samassa suhteessa muovisten hedelmäpussien käyttöä.

Tuloksia on saatu myös muualla kuin ruokakaupoissa. Esimerkiksi urheilukauppa Intersportissa muovikassien kulutus laski yli 40 prosenttia ja Stockmannin Hulluilla Päivillä se puoliintui, liitto kertoo.

Tiilikainen: Moni voi ajatella, ettei omilla toimilla ole väliä

Kaupan liiton toimitusjohtaja Juhani Pekkala sanoo, että muovipussien tuleminen maksulliseksi oli ensimmäinen muutos, mutta myös niihin suhtautuminen on muuttunut asiakaspalvelussa. Siinä, missä kassalla aiemmin kysyttiin, pakataanko pakasteet erilliseen hedelmäpussiin, nykyään saatetaan ehdottaa, mahtuisivatko uudet ostokset samaan kassiin aiempien kanssa.

– Se nostaa tietoisuutta, miten minun pitäisi tässä toimia. Se on, ei nyt henkilökohtainen huomautus, mutta merkki, että mitähän nyt tekisin tässä, Pekkala sanoo.

Ympäristöministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) toteaa, että moni saattaa ajatella, että maailma hukkuu roskaan ja ettei omalla toiminnalla ole enää mitään väliä.

– Mutta kun meitä ihmisiä sattuu olemaan niin paljon täällä maailmassa niin se, että jos Suomessa viisi ja puoli miljoonaa ihmistä onnistuu vähentämään muutaman kymmenen muovikassin kulutuksen vuodessa, niin siitä voi laskea, mitä se tarkoittaa, hän sanoo.

"En mielelläni puhuisi siitä, että määrätään"

Tiilikainen myöntää, että muovin kulutusta pitäisi miettiä laajemminkin kuin vain kuluttajien valintojen kautta. Hänellä ei kuitenkaan ole selvää vastausta siihen, miten vastuu muovinkulutuksen vähentämisestä sälytettäisiin esimerkiksi tuotteita myyville ja pakkaaville yrityksille ja teollisuudelle yleensä. Hän ei lähtisi rajoittamaan muovin käyttöä lainsäädännön tai pakon kautta.

– En mielellä puhuisi siitä, että määrätään ja säännellään tätä ja tätä, Tiilikainen sanoo.

Hän uskoo, että muutos pakkausmateriaalienkin muovisuudessa voisi tapahtua kuluttajien valintojen kautta.

– Jos kuluttaja ryhtyy miettimään muovikasseja, niin varmasti se miettii myös muita pakkauksia ja uskon, että muovien ympärillä käytävä keskustelu lisää vaihtoehtoisten pakkausmateriaalien käyttöä myös valmistavan teollisuuden puolella.

Lisää aiheesta:

Lidliltä tärkeä muistutus kaupan kassalla myytävistä muovipusseistaMuovipussigate roihahti: Miksi "rikkaan" pitäisi saada pussi ilmaiseksi kalliiden hankintojen yhteydessä? – "Olen jättänyt vähemmästäkin ostokset tiskille"Muovikassien kulutus romahti, maksullisuus toiminut paremmin kuin uskallettiin odottaa: "Voiko tämä olla mahdollista?"Maksullisuus romahdutti muovikassien kulutuksen tavaratalossa – ruokakaupassa menekki lähes ennallaan Muovipussikeskustelu repesi liitoksistaan Facebookissa – "Ovat käteviä koirankakkapusseja"Muovia siellä, muovia täällä – miksi kaikki tuotteet pakataan muoviin?
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:09
    Liikenneonnettomuudet

    Lahdenväylä "aivan tukossa"

  • 06:43
    Vanhustenhoito

    Mistä rahat vanhustenhoitoon? Yli 84-vuotiaiden määrä kaksinkertaistuu Suomessa

  • Eilen20:55
    Helsinki

    Koulun lähistöllä väkivaltatilanne Helsingissä

  • Eilen18:47
    Kotimaa

    Keskeytettyyn yo-kokeeseen osallistuneet odottivat viisi tuntia hiljaa: "Tuntui tosi epämukavalta"

  • Eilen17:19
    Susijengi

    Näin Susijengi saapui lentokentälle – aplodit raikuivat aulassa