Ranskalaisen DS:n uuden sedanin perässä on valtavirrasta poikkeava vilkkuratkaisu.
Ranskalaisesta Citroenista erkaantuneen DS-premiumjaoston lippulaivasedan esiteltiin Kiinan-markkinoille suunnattuna versiona jo viime vuonna. Ensi viikolla käynnistyvässä Geneven autonäyttelyssä nähdään kuitenkin nyt tämän DS 9 -nimeä kantavan sedanin eurooppalainen painos.
Vaikka DS 9 näyttääkin ulkoisesti mukavan persoonalliselta, on sillä selkeä yhteys Peugeotin 508:aan. Samaan PSA-konserniin kuuluvan Peugeotin 508-mallista myydään Kiinassa pidennettyä versiota, ja se jakaakin DS 9:n kanssa saman perusrakenteen.
Kohtelias nyökkäys menneelle legendalle
Moni muistaa ikonisen Citroen DS:n, jota valmistettiin vuosina 1955–1975. Tuolla futuristisen näköisellä DS:llä ja nykypäivän premium-Citroeneilla ei ole paljoakaan yhteistä, mutta uudessa DS 9:ssä yksi idea on napattu suoraan alkuperäisestä DS:stä.
Sen takavilkkujen sijoittelu on nimittäin selkeä viittaus entisaikojen ikonin suuntaan.

