Suomeen hiljattain saapunut DS on saanut Vantaalle hulppean myymälän, jossa pyritään tarjoamaan kokemuksia, jollaisia ei autokauppaan yleensä yhdistetä.
Uudehko DS-automerkki on saanut ensimmäisen oman myymälänsä Suomeen. Liike avataan Vantaan Petikkoon, joka tunnetaan lähinnä teollisuusalueena ja viereisen Variston ohella huonekalukaupan keskittymänä.
DS:n maahantuojan Auto-Bonin emoyhtiöllä Bassadonella on lähistöllä ennestään Autoverkkokauppa.
DS on Peugeotista ja Citroenista tunnetun PSA:n premiumluokkaan tähdätty merkki. Niinpä merkin myymäläkonsepti on tarkoin harkittu: tavoitteena on, että myymälä henkii ranskalaista luksusta sisustukseltaan ja tunnelmaltaan. Taustalla soi chanson, ja liiketilassa tuoksuu parfyymi.
Seinät ovat mustat, tilassa on tunnelmavalaistus ja autot kylpevät spottien loisteessa. Brändijohtaja Petri Karppinen kertoo, että liikkeeseen tulevalle asiakkaalle voidaan varata nimetty parkkipaikka, ja asiakasta tullaan vastaanottamaan ulos asti.
– DS on premiumbrändi ja toimimme sen mukaisesti, vakuuttaa Karppinen.
