Kaksi suomalaista, al-Holin leirillä asunutta orpolasta kotiutetaan pian kotimaahan al-Holin leiriltä Koillis-Syyriasta. MTV Uutiset selvitti, kuinka lasten matka jatkuu Irakista Suomeen.
Suomen ulkoministeriö valmistelee kahden suomalaislapsen kotiuttamista Koillis-Syyriasta al-Holin leiriltä. Lapset ovat HS:n mukaan orpolapsia.
Lue lisää: IS: Kaksi al-Holin suomalaista orpolasta ovat Suomen viranomaisten hallussa
Suomalaiset viranomaiset ovat valmistautuneet ja pohtineet kuukausia sitä, kuinka suomalaiset naiset ja lapset voitaisiin tuoda al-Holin leiriltä kotimaahan.
Vähintään kaksi viranhaltijaa mukana
Suomella on Irakin Erbilissä väliaikainen virkamiesedustus, jonka tehtävänä on hoitaa kotiuttamista yhteistyössä Irakin Kurdistanin aluehallinnon kanssa.
Pelastakaa Lapset ry:n kehittämispäällikön Tove Lönnqvistin mukaan suomalaiset lastensuojeluviranomaiset ovat tämän tyyppisissä tapauksissa usein mukana hakemassa suomalaislapsia ulkomailta.
Lue myös: Pekka Haavisto al-Holin orpolasten tilanteesta MTV Uutisille: "Lapset ovat kurdihallinnon hallussa"
Lönnqvist sanoo, että viranomaisten määrä harkitaan aina tapauskohtaisesti. Kun matkoilla tehdään viranhaltijapäätöksiä, lastensuojelutyöntekijöitä on useimmiten vähintään kaksi.
Ylen tietojen mukaan suomalaiset lennätetään Erbilistä Suomeen tilauslennolla. Ei ole kuitenkaan selvää, lennätettäisiinkö suomalaiset kotimaahan suoraan vai jonkin toisen maan kautta.

