Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n kysely: Niukka enemmistö kokoomusväestä toivoo Stubbille vastaehdokasta

2:11MTV:n kysely: Stubbille toivotaan vastaehdokasta
Julkaistu 28.03.2016 19:04
Toimittajan kuva

Johanna Tuuri

johanna.tuuri@mtv.fi

Hieman yli puolet kokoomuksen piiriaktiiveista toivoo puheenjohtaja Alexander Stubbille vastaehdokasta ensi kesän puoluekokouksessa, kertoo MTV:n kysely. Stubb peittoaa niukasti vuoden 2014 vastaehdokkaansa Jan Vapaavuoren. 

MTV Uutisten piirihallitusten jäsenille tekemän kyselyn mukaan 51 prosenttia vastaajista katsoo, että Alexander Stubbille tulisi olla ensi kesäkuun puoluekokouksessa vastaehdokas tai -ehdokkaita. 39 prosenttia vastaajista on sitä mieltä, että haastajaa ei tarvita.

kuva

Vastaehdokasta ei ole toistaiseksi ilmoittautunut, vaikka sellaista on Stubbille puolueessa etsitty. Tyytymättömyyttä Stubbiin on ollut etenkin kokoomuksen konservatiivisessa siivessä.

– Se voisi olla järkevää, että tulisi ihan aitoja haastajia. Se, että puheenjohtajalla on vankka kannatus on puheenjohtajan ja myöskin puolueen etu, sanoo piirihallituksen varapuheenjohtaja Jari Andersson Pirkanmaan kokoomuksesta.

– Silloin on helppo mennä eteenpäin ja tehdä vaikeampiakin ratkaisuja, kun kentän tuki on vahva, Andersson jatkaa.

– Äänestin Vapaavuorta edellisellä kerralla ja olisin häntä äänestänyt, jos hän olisi ollut ehdolla. Mutta itsearvoisesti ei tarvitse olla vastaehdokasta, sanoo piirihallituksen Kirsi Sharma Helsingin kokoomuksesta.

Puheenjohtaja Alexander Stubb peittoaa Jan Vapaavuoren niukasti, kun piiriaktiiveilta kysyttiin, kuka olisi paras henkilö kokoomuksen seuraavaksi puheenjohtajaksi.


Euroopan investointipankin varapääjohtajan, moninkertaisen ministerin Jan Vapaavuoren vastaus puheenjohtajakisaan lähtemisestä on kuitenkin tulkittu kielteiseksi.

– Vapavuori on asiantuntijajohtaja, jolla on selkeä näkemys puolueen linjasta ja uskallan väittää, että hän nauttii tässä ajassa myös laajaa kentän kannatusta, Andersson toteaa.

Odotetusti tukea saavat jo moneen kertaan kieltäytynyt sisäministeri Petteri Orpo sekä toinen vuoden 2014 vastaehdokkaista, eduskunnan varapuhemies Paula Risikko.

Stubbin haastamista harkitsevalla Harry Harkimolla on vain prosentin kannatus.

"Puheenjohtajan vaihtaminen näyttäisi paniikkiratkaisulta"

Stubbin taakse asettuva kenttäväki arvioi, että vaikeassa poliittisessa tilanteessa tarvitaan jatkuvuutta, eikä puheenjohtajaa ole syytä vaihtaa. Kyselyssä puheenjohtajan vaihtaminen näyttäisi Stubbin kannattajien mukaan paniikkiratkaisulta. 

Stubbia luonnehditaan kyselyssä anonyymisti uuden ajan poliitikoksi, jolle on annettava aikaa ja tilaa näyttää kykynsä. 

– Puolueen ja kenttätyön ja puolueohjelmien uudistaminen on nyt hyvässä vauhdissa. Nyt tarvitaan työrauha näihin.

– Hän tulee kaikkien kanssa toimeen ja on Suomen käyntikortti maailmalla. 

Edellä olevat vastaukset käyvät ilmi MTV Uutisten kyselystä, johon vastasi 94 kokoomuksen piirihallitusten jäsentä 16-24.3. Vastaajia oli 63 prosenttia niistä, joille kysely lähetettiin. 

Kokoomuksen puheenjohtaja valitaan kesäkuun puoluekokouksessa Lappeenrannassa. 

Lisää aiheesta:

MTV:n kysely: Petteri Orpon johtajuudelle lähes vankkumaton tuki piiripäättäjiltä – "Pysynyt tyynenä kovassa mediamylläkässä"MTV Uutisten kysely paljastaa: Sofia Virta on vihreiden piiripäättäjien selvä suosikki puheenjohtajaksiMTV Uutisten presidenttikysely: Tässä ovat piiripäättäjien suosikit ehdokkaiksi – SDP:ssä ykkönen vaihtunut, kokoomuksen peli aukiMTV Uutisten kysely: Purra perussuomalaisaktiivien ylivoimainen suosikki – Halla-ahon päätös oli monelle pettymysMTV:n kysely keskustan piiripäättäjille: Kulmuni suosikki, valtiovarainministerin salkkua ei tarvitse ottaaMTV:n kysely: Stubbin suosio omien joukossa yhä laskussa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen23:05
    Poliisi

    Yle: Poliisi epäilee rikoksia Oulun Bike’s Patrullen -yhdistyksessä – epäilty tuttu MTV:n dokumentista

  • Eilen22:48
    Ruoka

    Tällaista ruokastrategiaa Suomeen suunnitellaan vuoteen 2040 asti: MTK ärähti heti

  • Eilen20:40
    Vammaiset

    Vammaisten lasten hoitoyksikkö suljettiin Vantaalla turvallisuuspuutteiden vuoksi

  • Eilen19:41
    Politiikka

    Silmänvenytyskuva raivostutti eduskunnassa: "Etelä-Korea ja Japani ovat kyseenalaistaneet, mitä tämä suomalainen touhu on"

  • Eilen18:58
    F-35

    Analyysi: Venäjällä on Suomessa uusi ykköskohde, jota Putin kadehtii