Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n erikoishaastattelu: Presidentti Niinistö ilmapiirin kiristymisestä: "Uskon, että suurin osa suomalaisista on tolkun ja maltin ihmisiä..."

6:56Presidentti Niinistö ja rouva Jenni Haukio MTV Uutisten erikoishaastattelussa –"Meillä on yhä edelleen paljon yhteistä hyvää"Voit katsoa koko erikoishaastattelun yllä olevalta videolta.
Julkaistu 06.12.2019 20:41

Salla Laurila

Suomalaiset ovat sopeutumiskykyisiä, ja se tulee auttamaan meidät tulevan vuosikymmenen haasteiden yli, arvioi presidentti Sauli Niinistö MTV Uutisten itsenäisyyspäivän erikoishaastattelussa. 

Vuosi 2019 on pian tullut päätökseensä ja yli satavuotisen taipaleen kulkenut Suomi on siirtymässä kohti uutta vuosikymmentä. Presidentti Sauli Niinistö pohtii, millaisia haasteita yhteiskuntamme tulee 2020-luvulla kokemaan.

– Kaikkein tärkeintä on se, että tulevaisuuttakin katsellessa pidämme mielessä, miten olemme tähän asti olleet luomassa maata, joka on maailman onnellisin ja tyytyväisin. Ei asioita kovin huonosti ole keskenämme tehty.

– Kun katsomme tulevaisuuteen, siellä nousee ilmastonmuutos, joka on voitettavissa ja joka ei vaadi yksilöiden ja perheiden ahdistumista. Sitten on hyvin myönteisiä asioita: Tekniikan vastaukset ilmastonmuutokseen ja elämämme helpottamiseen.

Niinistö vielä painottaa, että hän uskoo ihmisten asennemuutoksen ja tekniikan kehityksen ratkaisevan ilmastonmuutoksen. Hän painottaa, että suomalaisten kyky sopeutua auttaa selviytymään niistäkin haasteista, joita emme voi ennakoida.

Tolkun kansaa

Linnan juhlien teema on tänä itsenäisyyspäivänä ollut tieto ja yhteiskunnallinen keskustelu. Presidentin puoliso Jenni Haukio korostaa, että 2020-luvulla on hyvä pitää mielessä, mikä pitää meidät yhdessä.

– Asenneilmapiiriin liittyy havainto, että meillä on enemmän yhdistäviä kuin erottavia tekijöitä, se on hyvä muistaa, kun maailma mullistuu.

Presidentti Sauli Niinistöltä kysyttiin, kuinka voisimme lisätä sopuisuutta keskuudessamme aikana, jona yhteiskunnallinen keskustelu tuntuu ajoittain kärjistyvän.


– Olen kuitenkin sitä mieltä, että ylivoimaisesti suurin osa suomalaisista on tolkun ja maltin ihmisiä, jotka ymmärtävät antaa arvon toisenkin mielipiteelle. Sitten on tietysti meitä joitain, jotka syttyvät herkästi. Siinä pieni tuumaustauko, kun tunteet kuumenevat, olisi paikallaan.

– Toivon mukaan poliittisessa kentässä siirrytään siihen suuntaan, että toisen mielipiteen kunnioittaminen on hyvä tapa, voi olla kovastikin kriittinen, mutta pitäytyä asiassa. 

Lisää aiheesta:

Presidentti Sauli Niinistö itsenäisyyspäivän erikoishaastattelussa: Suomalaiset ovat toisistaan huolehtiva kansaPresidentti Niinistö MTV:n juhlahaastattelussa: Jokainen antaa toiminnallaan esimerkkiä pandemia-aikana – näin presidenttipari kiittää kansalaisiaPresidenttipari kovasta koronavuodesta MTV:n haastattelussa: "Muistetaan, että tämä on väliaikaista" – jouluna läheisiä voi muistaa ajatuksin ja etäyhteyksinPresidentti Niinistö korosti uudenvuodenpuheessaan toisten kunnioittamista: "Vihan kulttuuri ei kauas kanna – se kaataa"MTV:n analyysi presidentin puheesta: Niinistö ei halunnut jättää tulkinnanvaraa – halusi selkeästi näyttäytyä koko kansan presidenttinäPresidenttipari MTV:n erikoishaastattelussa: Aaro-pojan syntymä teki presidentin arjesta pyhää – Haukio ottaa ympäristövalinnat huomioon kaikessa
Sauli NiinistöJenni HaukioMTV Uutiset LiveItsenäisyyspäiväLinnan juhlatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sauli Niinistö
  • ti06:01
    Politiikka

    Kysely: Kansa rakastaa presidenttejään – hallitukselle murska-arvio

  • 15.11.17:22
    Presidentit

    Niinistön pronssiveistos kohautti: Tunnistatko muut presidentit heidän rintakuvistaan?

  • 14.11.15:56
    Taide

    Arvaa kuka! Valtiomiehen rintakuva paljastettiin presidentinlinnassa

  • 14.11.09:25
    Ukrainan sota

    Putin "ottaisi kaiken irti" tästä virheliikkeestä

  • 12.11.09:41
    Verot

    Niinistö presidenttien tulokuningas