Perinteinen navigaattori puolustaa paikkaansa moottoripyöräilyssä.
Erillinen navigaattori ei ole enää kovin tarpeellinen uusien autojen erillisvaruste, mutta edelleen varsin käyttökelpoinen reissukaveri monen noin 14 vuoden keski-ikään yltävän autokantamme yksilön kanssa. Navi säästää myös ulkomaanreissujen datasiirtomaksuilta.
Suorastaan välttämättömäksi laite muodostuu moottoripyöräilyssä, johon Garminin uusin Zumo XT on suunniteltu. Se on pölyn-, veden- ja iskunkestävä, ja se tunnistaa kosketuksen paksuillakin ajohanskoilla.
Markkinoilla on muutamia moottoripyöränavigaattoreita. Maastoajamiseen, pienimmille poluille tai suunnistusvälineiksi seikkailumoottoripyöräilyyn niistä ei juuri ole.
Näin se toimii
Zumo XT osaa käyttää GPX-maastopistetiedostoja, ja niitä voi lähettää tai jakaa Garmin Drive -sovelluksen kautta puhelimella. Se on myös yhteensopiva valmistajan kovan luokan GPS-käsilaitteiden ja satelliittiviestintälaitteiden kanssa, ja siinä on valmiita esiladattuja topografisia maastokarttoja.
