Kriisiviestintään erikoistuneen asiantuntijan mukaan yritysten tulisi kiinnittää kyberturvaan sekä siihen liittyvään viestintään parempaa huomiota.
Psykoterapiakeskus Vastaamoon kohdistunut laaja tietomurto on herättänyt keskustelua siitä, miten turvassa tietomme ovat, kun tieto on nykyään sähköisessä muodossa.
Miten yritykset voivat varautua kriisiviestintään? Katso yllä olevalta videolta!
Myös rikollisuus on siirtynyt yhä enemmän verkkoon, minkä vuoksi kyberhyökkäysten uhka on tai ainakin pitäisi olla kaikkien suomalaisten yritysten tiedossa.
Lue myös: Vastaamon kiristäjän julkaisemat potilastiedot katosivat näkyvistä Tor-verkosta – KRP pysyy vaitonaisena tapahtuneesta
Gestion Communications Oyn kriisiviestinnän asiantuntija Petri Launiaisen mukaan pk-yritykset varautuvat kybertilanteisiin isoja yrityksiä heikommin.
Sen sijaan kybertilanteisiin liittyvään kriisiviestintään iso osa yrityksistä on varautunut melko huonosti.
