Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

”Molemmat kuljettajat ovat pulassa!” – F1-pomo raivostui nolosta kolarista, avasi nyt kuskipolitiikan käänteitä

imago images / HochZwei/ All Over Press
Julkaistu 25.07.2019 14:59
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Toissa viikonloppuna Isossa-Britanniassa Silverstonen radalla Haas-talli koki melkoisen mahalaskun, kun Kevin Magnussen ja Romain Grosjean kolaroivat keskenään. Molempien kuljettajien kisa päättyi yhteentörmäykseen, mikä sai Haasin tallipäällikön Günther Steinerin raivon partaalle.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Saksan GP suorana 26.-28.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55,
2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Saksan GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

– Molemmat kuljettajat ovat pulassa! Steiner julisti Silverstonen GP:n jälkeen.

LUE LISÄÄ: F1-tallipomon hermot pettivät nolon tapauksen jälkeen: ”Molemmat kuljettajat ovat pulassa”

Steinerin mukaan kyseinen tapaus kaivelee häntä yhä. Haas-kuljettajat osuivat yhteen jo aiemmin tällä kaudella Espanjan Barcelonassa, minkä jälkeen eri osapuolet kävivät keskusteluja tallin sisäisistä säännöistä.

– En ole vieläkään päässyt yli tuosta (Silverstonen haaverista). Yleensä pystyn jättämään eri asiat nopeasti taakseni, mutta tämä… Meillä oli ihan selväsanainen keskustelu Barcelonan jälkeen siitä, että mitä saa ja mitä ei saa tehdä, eikä sitä noudatettu. Se oli iso pettymys, Steiner sanoi uuden kisan, Saksan GP:n alla Motorsport-Weekin mukaan.

Kolari ja ylipäätänsä Haas-tallin tilanne on nostattanut ilmoille kovan huhumyllyn. Muun muassa Racingin Pointilla ajavaa Sergio Pereziä sekä Mercedeksen nykyistä varakuljettajaa, Esteban Oconia on viety Haasin toiseksi kisakuljettajaksi.

Nyt Steiner avasi kuskipolitiikan käänteitä ja aikataulua.

– Tauon jälkeen tiedämme kaiken kuljettajista, Steiner sanoi ja viittasi elokuussa eteen tulevaan F1:sten kesätaukoon.

– Mutta toki, Belgiassa kaikki toimittajat kokoontuvat ja kyselevät päätöksistä ja kerron, että olemme lähestymässä niitä, antakaa pari päivää tai pari kisaa aikaa. Sitten kerron! Steiner käänsi asian vitsailuksi.

Haas on tällä hetkellä valmistajien MM-sarjassa toiseksi viimeisenä. Pisteitä sillä on vain 16. 

Lisää aiheesta:

Varikkohuhut: Sebastian Vettelin tieltä potkut saanut F1-kuljettaja löysi uuden työnantajan – esisopimus allekirjoitettuF1-tallin koko kuljettajakokoonpano uusiksi? Räväkkä pomo myöntää: ei mahdoton ajatusMcLaren-pomo varoittaa kuskejaan – yksi asia tulee välttää: "Ottaisin sen henkilökohtaisena hyökkäyksenä"Red Bull -pomo mokasi – F1-sarjassa yhä yksi iso kuljettajapaikka jakamattaRaivostuneelta tallipomolta uhkaus F1-kaksikolle: osumat vaikuttavat ensi kauden kuskivalintoihin"En aio selittää sitä Kimille" – F1-pressin erikoinen kysymys sai myös Räikkösen tallipomon hämilleen
F1HaasUrheiluSaksan GP

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"