Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-tallin koko kuljettajakokoonpano uusiksi? Räväkkä pomo myöntää: ei mahdoton ajatus

9:52F1-kauden loppukalenteri selvisi! Ossi Oikarinen käy läpi sarjan viimeisimmät uutisetVideolla C Moren F1-asiantuntija Ossi Oikarinen käy läpi formuloiden tuoreimpia uutisaiheita.FIA Pool Image for Editorial Use
Julkaistu 28.08.2020 07:01
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

F1:n kuljettajamarkkinoilla on nähty jo varsin isoja liikkeitä. Ferrari hankki korvaajan Sebastian Vettelille, Daniel Ricciardo vaihtaa osoitetta ja Fernando Alonso palaa kisakuskiksi. Mutta. Liikkeet eivät välttämättä tähän jää.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Belgian GP suorana 28.-30.8.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Belgian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Katseet ovat erityisesti Racing Pointissa, Haasissa ja Alfa Romeossa.

Näistä Racing Point on kuvioissa mukana, koska nelinkertaista maailmanmestaria Vetteliä on viety talliin. Samalla meksikolaiskuljettajan Sergio Perezin tulevaisuuden ylle on noussut kysymysmerkkejä.

Pereziä on puolestaan yhdistetty Haasille ja Alfa Romeolle.

Haasin kohdalla esillä on ollut myös saksalaiskuskin Nico Hülkenbergin nimi. Hülkenberg, 33, teki tuurauskeikan aiemmin tällä kaudella, kun Perez oli kahden kilpailun ajan sivussa koronavirustartunnan takia.

Nyt tapetille on noussut vaihtoehto, jossa Haas laittaisi koko kuljettajakokoonpanonsa uuteen uskoon. Tämä meinaisi sitä, että niin Romain Grosjean kuin Kevin Magnussen saisivat lähtöpassit.

– Katsomme ihan kaikkea, Haasin tallipäällikkö Günther Steiner sanoi Belgian GP -viikonlopun alla.

– Katsoimme kaikki vaihtoehdot läpi, emmekä ole tehneet vielä päätöksiä. Saimme juuri Concorde-sopimuksen valmiiksi, enkä ole puhunut omistajan Gene Haasin kanssa kuskeista.

– Haluan kuulla hänen ajatuksensa asiasta, ja heti kun hän voi tulla kisoihin paikan päälle, aiomme keskustella.

– Mutta tällä hetkellä kaikki on auki. Ihan siitä lähtien, että pidämme nykyiset kuljettajat tai että otamme jopa kaksi tulokaskuskia tilalle. Eli jos haluat paikan, niin lähetä hakemus! Steiner letkautti.

Steiner on tullut tutuksi hyvin räväkkänä tallipäällikkönä. Hänen ja nykyisten kuskien välillä on nähty varsin voimakkaita yhteenottoja, jotka on ikuistettu muun muassa F1:n omaan Netflix-sarjaan.

Grosjeanin ja Magnussenin mukaan he eivät ole käyneet vielä keskusteluja jatkosta.

Lisää aiheesta:

F1-talli valmis testaamaan Mick Schumacheria ja muita Ferrari-lupauksia – pärjää ilman Sergio Perezin miljooniakin: "Mikään ei ole nyt itsestään selvää"F1-kuski nimesi itse tahot, jotka yrittävät viedä hänen paikkansa: Schumacher, Hülkenberg, potkut saava nykykuljettaja...Kimi Räikkösen tallikaverilta kovaa uhoa F1-kuskipaikastaan – "Kukaan ei voi viedä tätä minulta"Kokenut F1-kuski on jo tyrkyllä Kimi Räikkösen korvaajaksi – tallipäällikkö rauhoittelee kuljettajan paljastuksesta käynnistyneitä spekulaatioita: "Se olisi pahin mahdollinen tilanne"Räväkästi F1-sarjaan palannut kuski kyttää paikkaa Kimi Räikkösen tallista – keskustellut jo pomon kanssaF1-kohukuskin jatko vaarassa – asiantuntija: "Kaikki ei ole hyvin"
F1HaasUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"