Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mitä Mercedes saa uudelta pomoltaan? – "Kädenjälki näkyy kauden puolivälissä"

James Allison
James AllisonGetty
Julkaistu 17.02.2017 08:40
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

F1-kärkitallien useat avainhenkilöiden vaihdokset alkavat näkyä toden teolla vasta pian starttaavan kauden puolivälistä alkaen, uskoo MTV Sportin tekninen F1-asiantuntija Ossi Oikarinen.

Torstaina saatiin odotettu vahvistus entisen Ferrarin teknisen johtajan, James Allisonin siirrosta mestaritalli Mercedekselle. Valtteri Bottaksen edustaman saksalaistiimin entinen tekniikkapomo Paddy Lowe on puolestaan siirtymässä myöhemmin talvella isoon rooliin Williamsille, joka on kiinnittänyt aiemmin Ferrarin rengasspesialistin Antonio Spagnolon ja nyt myös aerodynamiikkapomo Dirk de Beerin.

– Mercedeksen kannalta James Allison on yksi parhaista ja kokeneimmista teknisistä johtajista. Tietysti jos tuollainen kaveri on vapaana ja Mercedeksellä on budjettia, niin miksei, Oikarinen pohtii.

Raa’asti kategorisoiden Allison tunnetaan formula ykkösissä aerodynamiikkamiehenä ja Lowe elektroniikkanerona, mutta Oikarisen mukaan näin isossa asemassa kukaan ei ole vain yhden osa-alueen osaaja.

– Se on vähän sama kuin katsoisi ihmisten koulutusta. Jos olet käynyt koulun jollakin alalla, sillä on hyvin vähän merkitystä, kun olet ollut 20 vuotta töissä ja tuollaisessa johtavassa asemassa, Oikarinen sanoo.

– Jos Lowella on kokemusta elektroniikasta ja Allisonilla aerodynamiikasta, niin kyllä he ovat oppineet riittävästi muistakin asioista. Heidän hommanaan on hallita kokonaisuutta ja se on se pointti tuossa duunissa eikä se, että osaavatko he hirveän hyvin vaikka aerodynamiikan.

Oikarinen tietää Allisonin hyvin organisaation johtamisen taitavaksi mieheksi. Britillä on hyvä kokonaiskuva tärkeästä autonrakennusprosessista, mutta mitä Allison voi tuoda kolminkertaisen mestarin pöytään, kun kauden alku on jo nurkan takana.

– Vuoden 2017 autothan on jo tehty. Ne on jo käynnistetty ja ne ovat valmiita radalle. Siinä suhteessa Allisonin kädenjälki näkyy vasta kauden puolivälistä eteenpäin, kun uusia kehityspäivityksiä tulee, Oikarinen näkee.

– Toki hän osaa ratkoa ongelmiakin, jos testeissä jotain sellaisia tulee. Uskon kyllä, että Mersulla on niin vahva organisaatio, etteivät he istu siellä varikolla sormi suussa ja ajattele, että mitäs nyt tehdään.

F1-kauden ensimmäiset talvitestit starttaavat maanantaina 27. helmikuuta Barcelonan radalla.

F1Urheilu
Toimittajan kuva
Antti Rämänen
MTV Uutiset

Antti Rämänen työskentelee MTV Uutisten urheilutoimituksessa.

Lisää aiheesta:

Ossi Oikarinen näkee Ferrarin kaivaneen itselleen kuoppaa – "Siinä vaiheessa on aivan sama, mitä autolle tehdään"McLarenin uusi F1-pomo tuttu mies Ossi Oikariselle – miten saksalaisinsinööri istuu perinteikkään brittitiimin johtoon?Toni Vilander: Näin Ferrarin kulttuuri muuttuu uuden tallipomon kanssaJJ Lehdolla hyvä tunne Kimi Räikkösen Sauber-siirrosta: ”Taustalla erittäin paljon rahaa”Talvitestien kuumimmat kysymykset: Nouseeko McLaren takaisin huipulle?Ferrarin raaka kulttuuri syrjäyttämässä tallipomon – "Syyllisen todistettava nopeasti arvonsa"

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ti13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • ma08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"