Ferrarin tallipäällikön Maurizio Arrivabenen lähdöstä kertovat huhut odottavat yhä vahvistusta, mutta yksi asia on ainakin varmaa: toimintatapa olisi varsin tyypillinen italialaistiimin lähihistorian huomioon ottaen.
MAINOS
USA:n F1-viikonloppu
C Morella!Sunnuntai: USA:n GP klo 21.55, ennakkotunnelmat klo 20.35!
Kaikki F1-ajojaksot suorana C More Maxilla ja C More -suoratoistopalvelussa!
Tilaa C More ja aloita katselu vaikka heti.
Sky Sportsin Saksan tv-kanava uutisoi lauantaina, että Ferrarilla olisi jo päätetty nostaa tekninen johtaja Mattia Binotto Arrivabenen paikalle kuluvan F1-kauden jälkeen.
Ferrari on kärsinyt syksyn aikana yllättävistä luotettavuusongelmista, jotka ovat sysänneet sen ulos sekä valmistajien että käytännössä myös kuljettajien MM-taistosta. C Moren asiantuntija Ossi Oikarinen on itsekin työskennellyt Ferrarilla eikä suoranaisesti yllättyisi, jos huhut tallipäällikön potkuista kävisivät toteen.
– Se on aika tyypillinen toimintatapa Ferrarille ja Italialle: jonkun pitää aina olla vastuussa, Oikarinen toteaa.

