Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Juuso nostaa hallituksen kädet pystyyn – "Ei hyödytä suomalaisia"

10:45Kannustaako uusi laki hakemaan hoitoa ulkomailta?Kannustaako uusi laki hakemaan hoitoa ulkomailta? Haastattelussa ministeri Juuso ja Lääkäripalveluyritykset ry:n toiminnanjohtaja Partanen.
Julkaistu 20.10.2025 09:55
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Yksityistä terveydenhuoltoa pitäisi hyödyntää nykyistä enemmän, sanoo ministeri Kaisa Juuso.

Suomen pitäisi hyödyntää yksityistä terveydenhuoltoa nykyistä "paljon paremmin", sanoo sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso (ps.) Huomenta Suomessa.

Juuso kritisoi sitä, että Suomessa on "perinteisesti ollut vahva vastakkainasettelu" julkisen ja yksityisen terveydenhuollon välillä.

– Näen, ettei se ole hedelmällistä, eikä hyödytä suomalaisia. Meidän pitää pystyä tekemään parempaa yhteistyötä ja hyödyntämään yksityistä sektoria paljon paremmin kuin nyt tehdään, Juuso sanoo.

Juuso nosti asian esille Huomenta Suomessa, jossa käsiteltiin uutta lakia, joka mahdollistaa suomalaisille EU-alueelle hoitoon hakeutumisen.

Jos hoitoa haluaa jostain Suomen ulkopuolisesta EU-jäsenmaasta, täytyy matkat maksaa itse, mutta muutoin kustannukset hoitaa valtio.

Tällä hetkellä tätä mahdollisuutta hyödyntää Juuson mukaan muutama tuhat suomalaista vuodessa. Pääasiassa matkat suuntautuvat Viroon ja hammashoitoon.

Laki tehtiin, koska vuonna 2011 voimaan tullut EU-direktiivi sitä vaatii. Juuson mukaan Suomi on asian suhteen liikkeellä "aika myöhään".

Jos Juuso saisi tahtonsa läpi, eivät suomalaiset niinkään lähtisi ulkomaille vapaita terveydenhoitoaikoja jahtaamaan, vaan saisivat hyvinvointialueelta palvelusetelin, jota voisi hyödyntää yksityisessä terveydenhuollossa.

Idea saa kannatusta yksityisiä terveyspalveluita tuottavien yhtiöiden etuja ajavalta Lääkäripalveluyritykset ry:n toiminnanjohtajalta Ismo Partaselta.

Hän ihmettelee, miksi ulkomaille hoitoon hakeutuvat voivat saada korvauksia valtioilta, mutta jos vastaavan ostopäätöksen tekee kotimaassa, on tilanne toisenlainen. Partanen viittaa sellaisiin kotimaisiin tapauksiin, joissa ei hyödynnetä palveluseteliä.

Käytännössä Partanen siis toivoo, että hyvinvointialueet ostaisivat verorahoilla enemmän palveluita yksityisiltä terveydenpalveluyrityksiltä.

Lue myös: Paperittomien terveydenhuollosta kiista perustuslakivaliokunnassa – Fatim Diarra: "Vaarallista kiusantekoa"

Edes palveluseteleiden asiakkaille antamisen vaatiminen hyvinvointialueilta ei ole kuitenkaan yksinkertainen temppu, sillä ne ovat itsehallinnollisia alueita, ministeri Juuso sanoo.

– Hyvinvointialueet saavat tietyn könttäsumman rahaa ja ne itse päättävät, miten se käytetään, Juuso sanoo.

– Heillä on täysi mahdollisuus ulkoistaa palveluita ja antaa palveluseteleitä. Näin ei ole käynyt, hän jatkaa.

Hallitus on asian suhteen varsin voimaton, Juuso sanoo.

Lue myös: Sote-professori: Hallituksen päätökset jakavat kansan kahtia entistä voimakkaammin

Lisää aiheesta:

Purra: Maahanmuutto suurin syy oppimistulosten laskuun kouluissa – näin puheenjohtajat mittelivät MTV:n vaalitentissäHallitus rahoittanee jälleen Kela-korvauksilla terveysjättejä, muttei auta merkittävästi potilaita, kritisoi KKV suunnitelmiaSote-asiantuntija kieltäisi vuokralääkärien käytön kokonaan – vuokralääkärin hinta voi olla jopa viisinkertainen Professori nostaisi maakuntaveron tulevan hallituksen pöydälle – myös hyvinvointialueiden vähentäminen voi olla ajankohtaistaMTV Uutisten vaaliväittelyssä hallitus pesi rajoituspyykkiä: "Eiköhän ole käynyt ilmi, mikä asetelma hallituksen sisällä" Kunnissa ja yksityisissä terveysyrityksissä ehdittiin jo varautua soten tuhoon: "Turhautuminen päällimmäinen tunne" – kiista ulkoistusten rajoittamisesta jatkuu
TerveydenhuoltoKaisa JuusoOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Terveydenhuolto
  • 05:36
    Lääketiede

    Ensihoidon konkari Jarmo Turva on nähnyt kaiken: Lääkäri nukahti kesken elvytyksen

  • 18.10.08:32
    Riippuvuudet

    Päihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"

  • 11.10.06:45
    Kuolema

    Miksi kuoleva virkoaa yllättäen juuri ennen menehtymistään? "Ajattelin, että isä on lähtenyt toipumaan"

  • 10.10.18:14
    Sote

    Harmaita hiuksia Etelä-Karjalassa: Massiiviset henkilöstövähennykset uhkaavat

  • 10.10.16:21
    Politiikka

    Sote-alueille sata miljoonaa sotaan varautumiseksi – "Kapasiteetti ei riitä tilanteisiin, joihin nyt valmistaudutaan"