Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Junnilan sosiaalisen median tilien nimissä on julkaistu Ku Klux Klaniin ja natseihin viittaavia päivityksiä

1:12Näin MTV:n Eeva Lehtimäki näkee Junnila-sotkun: "Aika sekava ja huono on Orpon hallituksen startti"Näin MTV:n Eeva Lehtimäki näkee Junnila-sotkun: "Aika sekava ja huono on Orpon hallituksen startti"
Julkaistu 28.06.2023 17:44

MTV UUTISET - STT

Elinkeinoministeri ei halunnut kertoa, onko hän itse julkaissut kohua herättänyttä sisältöä.

Perussuomalaisten elinkeinoministeri Vilhelm Junnila on liitetty äärioikeistoon julkisuuteen tulleiden puheiden ja sosiaalisessa mediassa olleiden päivitysten vuoksi. Viime päivinä viestipalvelu Twitterissä on levinnyt kuvakaappauksia Facebook-päivityksistä, jotka näyttävät olevan lähetetty Junnilan nimissä vuonna 2014.

Eräässä kuvassa viestitetään Junnilan tilin nimissä ilmeisesti nykyiselle avustajalle Ilkka Lahdelle: "Tein lumiukon ohjeidesi mukaan. Valkoista joulua Pertteliin!"

Kuvassa on valokuva suippohuppuisesta lumiukosta, jolla näyttää olevan kädessään hirttosilmukka. Tämä on viittaus Ku Klux Klaniin, joka muun muassa lynkkasi mustia amerikkalaisia.

Junnila facebook KKK hakaristi kansi
Elinkeinoministeri Junnilan Facebook-tilillä on julkaistu vuonna 2014 Ku Klux Klaniin ja natsismiin viittaavia päivityksiä.

Keskiviikkona eduskunnassa toimittajat kysyivät Junnilalta, onko kuva aito ja hänen lähettämänsä.

– En halua ottaa yksityiskohtiin kantaa, Junnila sanoi.

Junnila ei vastannut tämän jälkeen uudelleen esitettyyn kysymykseen vaan poistui suljetun oven taakse.

Lisäksi sosiaalisessa mediassa kiertää kuvakaappaus, jossa Junnila näyttää julkaisseen Facebookissa vuonna 2014 valokuvan portista, jossa on hakaristi. Päivitykseen on kirjoitettu "Täällä on porteissa kaunis kohokuviointi".

Ministerin Facebook-päivitysten näkyvyyttä on ilmeisesti sittemmin rajoitettu, koska vuoden 2014 päivitykset eivät ole enää näkyvissä.

Ministeri Junnilaan liittyvät somepäivitykset ovat kiertäneet Twitterissä. Jos twiitti ei näy, voit katsoa sen tästä.

Lue myös: Kommentti: Purra uhkasi hallituksen kaatamisella – ministeri Junnila säilytti paikkansa, mutta uuden riidan siemen jäi kytemään

Pahoitteli aiemmin puheitaan

Junnila puhui perussuomalaisten tupaillassa kevään 2023 eduskuntavaalien alla ja viittasi puheessaan toisen ehdokkaan vaalinumeroon 88. Junnila nimitti Ylen mukaan numeroa "voittavaksi kortiksi" ja sanoi, että "tämä 88 viittaa tietenkin kahteen H-kirjaimeen, josta ei sen enempää puhuta".

Numero 88 on äärioikeiston käyttämä viittaus Heil Hitler -tervehdykseen, sillä H on aakkosten kahdeksas kirjain.

Vuoden 2015 eduskuntavaaleissa ehdokkaana ollessaan Junnilan slogan oli "Kaasua!", jonka on tulkittu viittaavan juutalaisten kansanmurhaan.

Junnila piti elokuussa 2019 puheen 188 Kukkavirta -tapahtumassa, johon osallistui uusnatsijärjestö Pohjoismaisen vastarintaliikkeen (PVL) jäseniä. Korkein oikeus määräsi PVL:n lakkautettavaksi vuonna 2020. KKO:n mukaan PVL on muun muassa julkaissut verkkosivuillaan kirjoituksia, jotka on katsottava kiihottamiseksi kansanryhmää vastaan. 

Lisäksi KKO:n mukaan väkivallan käyttö on ollut PVL:ssä vähintään hiljaisesti hyväksytty toimintatapa ja väkivallan sekä rikosten tekemisen voidaan katsoa olevan osa yhdistyksen toimintaa.

Junnila on pahoitellut puheitaan ja kertonut ottavansa opikseen tekemistään virheistä.

STT ei ole tavoittanut Junnilaa kommentoimaan asiaa tarkemmin.

Lue myös: MTV:n Lehtimäki: Junnila on rasite hallitukselle ja maakuvalle – ratkaisivatko opposition poissaolot äänestyksen?

Lisää aiheesta:

Purra kommentoi somea kohauttaneita kirjoituksia: "Olen varmasti kirjoittanut ja sanonut asioita, jotka ovat tyhmiä tai mielettömiä"Miksi Purra tahtoi Junnilan ministeriksi? Pöllöraati: "Hävettää ihan s****nasti", Orpo näyttää heikoltaJunnila avautuu natsiepäilyistä – aloite ilmastoaborteista "täysin hallitusohjelman mukainen"Tuoreen ministerin äärioikeistokytkökset ihmetyttävät – Junnila 88-heitosta ja Turun puheestaan: " Pahoittelen ja otan opikseni"Perussuomalaisten ryhmästä erotettu Ano Turtiainen ja puolueen kansanedustajat sanaharkassa koronaviruksen vakavuudesta: "Aika titityy on sellainen kansanedustaja"Perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja ei tuomitse varapuheenjohtajan fasismi-lausuntoa, mutta pitää sitä "typeränä ja huolimattomana"
Vilhelm JunnilaOrpon hallitusPerussuomalaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vilhelm Junnila
  • 21.5.10:14
    Tupakka

    MTV:n selvitys: Tupakka-ala lobbaa poliitikkoja salassa – rekisteri ei paljasta käytännössä mitään

  • 21.5.10:03
    Tupakka

    Professori PS-edustajien tupakkamatkasta: "Törkeää"

  • 21.5.05:01
    Tupakka

    MTV paljastaa: Perussuomalaisten kansanedustajat tupakkayhtiön salaisella lobbausmatkalla – ilmoitus unohtui

  • 25.02.202416:27
    EU

    Moni nykyinen meppi jää pois europarlamentista – nämä tutut nimet ehdolla kesän vaaleissa

  • 11.01.202420:17
    Perussuomalaiset

    Kesällä kohun keskellä eronnut pätkäministeri perussuomalaisten ehdokkaaksi eurovaaleihin