Sähköpotkulautoja vuokraavat yritykset ja liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.) kokoontuvat keskiviikkona pohtimaan sähköpotkulautojen turvallisuutta parantavia keinoja.
Kokouksen on kutsunut koolle liikenne- ja viestintäministeri Harakka, jonka mukaan sähköpotkulautoihin liittyvät turvallisuusriskit ovat viimeistään viime päivinä käyneet ilmeisiksi.
Tuoreen liikenneturvan kyselyn mukaan joka neljäs on joutunut vaaratilanteeseen sähköpotkulautojen myötä.
– Kyselyssä kävi ilmi myös, että suuri osa ihmisistä kokee sähköpotkulautojen heikentäneen turvallisuutta ja että moni ei tiedä, millaiset liikennesäännöt sähköpotkulautailua koskevat, Harakka sanoo.
Lue lisää: Lähes joka neljäs on joutunut vaaratilanteeseen sähköpotkulaudan vuoksi
Harakan mukaan sähköpotkulautojen turvallisuusongelmiin on syytä puuttua heti.
– Jos lähdetään lakeja muuttamaan, niin se on kuukausien tai vuosien kestävä työ. Nyt haluamme katsoa, löytyisikö yhteisiä ratkaisuja jo tälle kesälle, Harakka sanoo.
Liikennesääntöjen kertaaminen tärkeää
Harakka kertoo saaneensa kansalaisilta paljon ehdotuksia, joita he käyvät yrityksien kanssa tapaamisessa läpi.