Viime vuosi oli Ari Lahdelle jalkapallounelmien täyttymys. Kuopion Palloseura voitti Veikkausliigan ja Suomen miesten jalkapallomaajoukkue eteni ensimmäistä kertaa EM-kisoihin.
KuPSin toiminnassa Lahti on ollut mukana jo 1990-luvun puolivälistä lähtien. Pääomistaja on sijoittanut seuraan miljoonia euroa.
Lahti kertoi suhteestaan KuPSiin ja Suomen maajoukkueeseen Antero Mertarannan haastattelussa torstain Tulosruudun viikon vieraana.
KuPSin toimintaan menneitä rahojaan Lahti ei ole saanut takaisin, mutta hän vakuuttaa kaiken olleen eurojen arvoista.
– Kyllä täytyy rehellisesti sanoa, että on ollut. Erityisesti viime vuoden jälkeen. Jokainen euro on kuitattu.
Kun Inter–KuPS-ottelun päätösvihellys 19. lokakuuta soi Turun Veritas-stadionilla, ja mestaruus varmistui, pääsivät tunteet valloilleen.
– Muistan hyvin sen tunteen. Hetken aikaa oli vähän kuin tyhjä olo. Sitten, ei se ollut epäuskoa, mutta tietynlaista onnellisuutta, joka rupesi tulemaan, kun näin sen riemun ja 1500-päisen kuopiolaislauman toisella puolella katsomoa. Se oli huikea tunne, joka elää mielessä loppuun saakka.