Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HJK:n uusi päävalmentaja nimesi ison kehityskohteen – tyrmää epäilyt sopimuksen taustoista

3:41HJK hankki Joonas Rantasen päävalmentajakseen – tämä jäi kaivelemaan IlveksessäHJK hankki Joonas Rantasen päävalmentajakseen – tämä jäi kaivelemaan Ilveksessä.
Julkaistu 59 minuuttia sitten
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

eetuikola
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen

Helsingin Jalkapalloklubin uusi päävalmentaja Joonas Rantanen kokee olevansa valmis uuteen haasteeseen käytyään kahdella edelliskaudella lähellä Veikkausliigan mestaruutta Tampereen Ilveksen peräsimessä.

HJK tiedotti Rantasen sopimuksesta viime sunnuntaina. Rantanen ehti tehdä viime keväänä Ilveksen kanssa 1+1-vuotisen jatkosopimuksen, joten HJK:n oli laitettava kättä taskuun kaapatakseen 38-vuotiaan itselleen. MTV Urheilun tietojen mukaan korvaus oli noin 250 000 euroa.

Rantanen on HJK:n oma kasvatti, joten seura on hänelle varsin tuttu. Sen edustusjoukkueen päävalmentajana hänellä on kuitenkin edessään uusi haaste menestysodotusten ja mediahuomion puolesta.

– Koen, että olen valmis. Olen toki tuonut paineita itse itselleni aina, ja oppinut sitä kautta elämään niiden kanssa, Rantanen kertoo MTV Urheilulle.

– Se valmennusprosessi arjen työssä on kuitenkin kaikkein tärkein asia. Tiedän, että meillä on täällä vastoinkäymisiä ja haasteita edessä. Ne meidän täytyy yhdessä taklata oppien siihen, että niistä päästään nopeasti eteenpäin. Kaikki ajatus on kuitenkin siinä, että saamme laadukkaan arjen tehtyä. Täällä on edellytykset siihen olemassa.

1.05815327
Joonas Rantanen esiteltiin medialle keskiviikkona.Tomi Natri /All Over Press

Rantasen pelitapa Ilveksessä teki moneen vaikutuksen. HJK:ssa häneltä saatetaan odottaa hallitsevaa, niin sanottua suurseurajalkapalloa, ja periaatteen tasolla Rantanen on tästä yhtä mieltä. Yhteen asiaan hän haluaa kuitenkin keskittyä erityisen tarkasti.

– Puolustaminen on asia, johon meidän on kiinnitettävä paljon huomiota. Siihen yhteistyöpelaamiseen puolustuksessa niin, että nostetaan iso merkitys voittaville teoille puolustuspelissä, Rantanen toteaa.

Oliko se asia, joka jäi viime kaudella Ilveksessä piippuun?

– Oli, Rantanen hymähtää.

Rantanen myöntää, että ilman mestaruutta jääminen viime kaudella Ilveksessä oli hänelle odotuksiin nähden pettymys.

– Kyllä se menneen kauden osalta jäi (hampaankoloon), koska syksyllä meillä oli mielestäni oikeasti mahdollisuus pelata sarjan voitosta.

– Toisaalta, kun miettii mistä tilanteesta lähdimme Ilvestä kaksi vuotta sitten rakentamaan, niin olen todella tyytyväinen siihen pisteeseen, mihin pääsimme. Olen ylpeä niistä prosesseista.

Ilveksen urheilujohtaja Miika Takkulan on uutisoitu lähtevän myös seurasta. Takkula on ruotsalaismedian mukaan tehnyt sopimuksen tukholmalaisen AIK:n kanssa.

Ajoituksesta johtuen on spekuloitu, olisiko Takkulan lähdöllä ja Rantasen HJK-sopimuksella ollut jotain tekemistä toistensa kanssa. Rantasen mukaan Takkulan tilanne ei kuitenkaan liittynyt hänen päätökseensä palata HJK:n kelkkaan.

– Tein tämän päätöksen ihan itsenäisesti, liittyen omaan tilanteeseeni, Rantanen kuittaa.

Rantanen aloitti HJK:ssa alun perin liikuntakoordinaattorina vuonna 2009, minkä jälkeen hän toimi seurassa junioripäällikkönä ja akatemiavalmentajana ennen naisten edustusjoukkueen päävalmentajan ja miesten apuvalmentajan tehtäväänsä.

Lisää aiheesta:

Olli Jokinen teki "ultimaattisen haista v***u -liikkeen" – jakaa nyt suoraa tekstiä HIFK:staNyt puhuu seurapomo – Veikkausliigasta pudonnut FC Lahti tekemässä historiallisen nimityksenAki Riihilahdelta suorat sanat HJK:n kompuroinnista – näin uusi urheilujohtaja kommentoi Toni Korkeakunnaksen tulevaisuuttaVeikkausliigan floppiseura etsii nyt uutta päävalmentajaa – urheilupomolta tuimaa tekstiä: "Todella monella on peiliin katsomisen paikka"Liigatähti hylkäsi mestariseuran ja ulkomaiden houkuttelut – näin Ilves onnistui vuoden kovimmassa kaappauksessa: "Tässä on meillä kaikki"Tulikuuman kärkiseuran luotsi oli jo lyömässä hanskat tiskiin – pelaa nyt sarjan parasta jalkapalloa: "Ne hetket ovat kullanarvoisia"
VeikkausliigaHJKIlvesJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • Eilen08:51
    Ilves

    Lehti: Ilvekselle toinen jättimenetys

  • 30.11.17:09
    HJK

    MTV Urheilun tiedot: HJK löi pöytään jättipinkan rahaa Ilveksen päävalmentajasta

  • 30.11.16:18
    HJK

    HJK:lta kova temppu: Kaappasi kilpailijan päävalmentajan

  • 28.11.06:42
    Konferenssiliiga

    Pettymys Puolassa – KuPS kärsi niukan tappion

  • 27.11.17:47
    HJK

    Vyöllä paljon Valioliiga-kokemusta: HJK palkkasi