Lastensuojelu ei etsinyt Koskelan teinisurman uhria, vaikka surmattu nuori oli kateissa koko viikonlopun, kertoi Yle viime viikolla. Lapsiasiainvaltuutetun ja lastensuojelulaitoksen johtajan mukaan kadonneen nuoren perään pitäisi yleensä lähteä mahdollisimman nopeasti.
Miksi lapsi jää ilman suojelua lastensuojelulaitoksessa? Kysymys on noussut esille Koskelan teinisurman ja sitä seuranneen jälkipyykin myötä.
Yle uutisoi viime viikolla, että Koskelan surman uhri jäi vaille yhteiskunnan tukiverkkoja. Lastenkoti ei etsinyt surmattua poikaa vaikka hän oli kadonnut, minkä lisäksi koululaitoksesta löytyi puutteita. Poliisi tutkii lastnsuojelun ja koulun toimintaa.
Lue myös: Rikostoimittajan kommentti: Koskelan teinisurmassa on kyse puhtaasta julmuudesta
Lapsiasiainvaltuutettu Elina Pekkarinen kommentoi asiaa yleisellä tasolla. Hänen mukaansa henkilöstövajaus, kiire ja lapseen liittyvät tekijät ovat mahdollisia selittäjiä Koskelan tapauksen taustalla.
– Koskelan tapauksestahan tiedämme vain, mitä julkisuudessa on ollut, Pekkarinen sanoo.
Lue myös: Nuoret karkaavat lastensuojelusta eivätkä työntekijät voi tehdä mitään: "Takaisin tulee raiskattu tyttö tai poika, jonka elämä on tärvelty"
Yksi asia on kuitenkin selvä.
– Aina kun lapsi menehtyy, olemme epäonnistuneet yhteiskuntana, Pekkarinen sanoo.
Perään pitäisi lähteä heti
Koskelan surman uhri lähti lastensuojelulaitoksesta perjantaina ja oli kateissa koko viikonlopun. Lastensuojelulaitos ei Ylen mukaan etsinyt poikaa koko viikonloppuna. Ruumis löydettiin maanantaina.

