Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mika Salo näki uuden kuvakulman naiskuljettajan järkyttävästä kolarista – "Täysin kuskin virhe"

17-vuotias naiskuljettaja Sophia Flörsch ajoi rajusti ulos Etelä-Kiinan Macaon katuratakisassa.
17-vuotias naiskuljettaja Sophia Flörsch ajoi rajusti ulos Etelä-Kiinan Macaon katuratakisassa.
Julkaistu 25.11.2018 07:30

MTV SPORT

Tällä viikon autourheilumaailmaa on puhututtanut Formula 3 -sarjassa sattunut järkyttävä kolari, jossa 17-vuotias naiskuljettaja Sophia Flörsch ajautui hurjalla tavalla ulos radalta. Muun muassa FIA:n tuomarina toimiva Mika Salo näki tuoreeltaan uuden kuvakulman tapauksesta, minkä myötä entisellä F1-kuskilla on selkeä näkemys tapahtuneesta.

Etelä-Kiinan Macaossa järjestetyssä katuratakisassa Flörsch ajautui hurjalla vauhdilla muun muassa toiseen autoon ja sen kautta ratavallien yli.

Flörschin auto tärähti lopulta radan vieressä olleeseen valokuvaajien tilaan. Nuori saksalaiskuski toimitettiin sairaalaan, jossa hänellä todettiin selkärangan murtuma. Rytäkässä loukkaantui myös valokuvaajia ja ratavirkailijoita.

LUE LISÄÄ: Karmivan formularysäyksen kokeneelta Sophia Flörschiltä tunteikkaat kiitokset – antoi erityiskehut autostaan 

Sosiaalisessa mediassa on julkaistu useita videopätkiä todella karusta kolarista. Kansainvälisen autoliiton FIA:n tuomarina toimiva Mika Salo on tutustunut tapaukseen.

– Näin uuden kuvakulman, mikä tuli suoraan edestäpäin. Siinä näkyy se, että Sophia yksinkertaisesti osuu toisen auton takarenkaaseen. Sen myötä hänen etupyörä irtoaa. Silloin auton jarrut lähtevät. Hänen auto kääntyy aika nopeasti takaperin, minkä jälkeen auto liukuu kanttikiveen, toiseen autoon ja katsomoon, Salo kuvaili tapausta C Morelle.

– Se (kolari) on täysin kuskin virhe. Sen näkee ihan selkeästi tuosta uudesta kuvakulmasta, Salo jatkaa.

C Moren F1-asiantuntijan Toni Vilanderin mukaan FIA:lla on kovasti mietittävää siinä, miten radalla olevien kanttikivien kanssa tehdään. Viime viikonloppuna sattuneessa kolarissa Flörschin auto otti ilmaa allensa nimenomaan kanttikivien takia.

– Noissa on kyse monen asian yhteensattumasta. Osuma, etupyörä lähtee irti ja sitten on vielä se koroke. FIA on ottanut varmasti nämä kanttikivet tarkasteluun. Noita tapauksia on ollut tässä aiemminkin, Vilander miettii.

LISÄÄ: Pysäyttävä kuva paljastaa: 17-vuotiaan naiskuljettajan järkyttävä ulosajo olisi voinut aiheuttaa vielä isomman tragedian

Vilanderin mukaan kilpakuljettaja ei voi edes kunnolla ajatella rajuja kolareita etukäteen.

– Totta kai siellä on aina vaaraelementti olemassa. Kaikki on valmisteltu viimeisen päälle ja siihen asti ajetaan, kun kaikki liikkuu. Sitten jos jotain sattuu, niin sitten päästetään loppumetreillä kädet irti ratista ja toivotaan parasta.

Lisää aiheesta:

Formulalupauksen kuolema oli viimeinen pisara – F1-kuskit vaativat välittömiä muutoksia: "Me menetämme henkiä tuossa mutkassa"Mika Salo kertoo F1-tuomariston näkemyksen Romain Grosjeanin pelastumisen syistä: "Ajattelimme, että tuosta ei voi selvitä hengissä"Legendaarisen mutkan arvaamattomuus ja uudet rataratkaisut kuolonkolarin katalyytteinä – Niki Juusela: "Tässä on FIA:lla iso mietinnän paikka"Rajuun onnettomuuteen joutuneen Sophia Flörschin tavoitteena on F1: "Ei ole järkeä luopua unelmastani onnettomuuden takia"17-vuotias naiskuljettaja joutui järkyttävään kolariin, sitten alkoivat piinaavat minuutit: "En ole nähnyt koskaan mitään tuollaista"Sennan kuolema oli käännekohta – ”Ekan kerran tuli tunne, onko tässä mitään järkeä?”
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta