Oikeus tuomitsi lääkeyhtiö Johnson & Johnsonin maksamaan yhdysvaltalaismiehelle 8 miljardin dollarin korvaukset, kun hänelle kasvoi Risperdal-lääkkeen käytön seurauksena rinnat. Lääkeyhtiö pitää päätöstä perusteettomana. Aiheesta uutisoi muun muassa uutissivusto BBC.
Yhdysvaltalainen lääkeyhtiö Johnson & Johnson on määrätty maksamaan 8 miljardia dollaria, noin 7,3 miljardia euroa korvauksena Nicholas Murraylle, jolle kasvoi rinnat Risperdal-psyykenlääkkeen takia.
Terveyskirjaston mukaan Risperdalia voidaan käyttää skitsofrenian tai kaksisuuntaisen mielialahäiriön maniavaiheiden hoitoon.
26-vuotias Murray kertoi oikeuden istunnossa, että lääkeyhtiö ei varoittanut, että Risperdal voi aiheuttaa epänormaalia rintojenkasvua miehillä.
Murrayn lakimiehet Tom Kline ja Jason Itkin olivat sitä mieltä, että lääkkeellä oli yhteys miehen rintojen suurenemiseen, jolle ei enää myöhemmin voi mitään. Juristit syyttivät lääkeyhtiötä siitä, että nämä olivat tienanneet miljardeja samalla, kun mainostivat tuotteita laittomasti. Heidän mukaansa yhtiö piti voiton tuottamista turvallisuutta tärkeämpänä.

