Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Michael Jordan (kesk.) poseerasi tammikuussa 2000 yhdessä Capitalsin omistajan Ted Leonsiksen (vas.) ja Wizardsin omistajan Abe Pollinin kanssa.
Michael Jordan (kesk.) poseerasi tammikuussa 2000 yhdessä Capitalsin omistajan Ted Leonsiksen (vas.) ja Wizardsin omistajan Abe Pollinin kanssa.
Julkaistu 07.05.2020 11:09
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

MarkoLeppnen

Michael Jordan loi legendansa NBA-parketilla, ja häntä on harvemmin yhdistetty jääkiekkoon. Jordan omisti NHL-joukkue Washington Capitalsia vain vajaan vuoden, mutta siihenkin ajanjaksoon mahtui paljon värikkäitä tapauksia.

Michael Jordanilla oli tekemisen puutetta, kun hän oli lopettanut koripallouransa tammikuussa 1999. Hän halusi ”leikkikalukseen” NBA-joukkueen.

Jordanin yritykset hankkia Charlotte Hornets, Milwaukee Bucks ja Vancouver Grizzlies karahtivat kiveen.

Washington Wizards ja Washington Capitals kuuluivat saman yhtiön (Lincoln Holdings LLC) alaisuuteen. Omistajille tuli idea pyytää Jordania mukaan.

Osapuolet tapasivat sikaribaarissa Chicagossa. Tapaamisesta tuli rahantuhlauskilpailu Ted Leonsiksen ja Michael Jordanin kanssa.

– Ted tilasi viiniä, ja Michael tilasi jotain kymmenen kertaa kalliimpaa, Jonathan Ladecky muisteli ESPN:n laajassa artikkelissa.

Jordan hankki kymmenen prosentin osuuden Wizardsista. Osana diiliä tuli 12 prosentin omistusosuus Washington Capitalsista.

Jordan vei huomion

Tunnelma oli sähköistynyt, kun Jordan oli mukana omistajien kokouksessa Floridan Palm Beachilla sijaitsevassa lomakeskuksessa joulukuussa 2000. Capitalsin omistaja Leonsis kertoi, että kaikki huomio kohdistui Jordaniin.

Michael Jordanista tuli puolivahingossa NHL-seuran omistaja – ihmetteli kiekkoilijoiden juomatapoja pukukopissa: ”Olisin voinut olla tulessa, nakuna tai kirves päässä”

– Olisin voinut olla tulessa, nakuna tai kirves keskellä päätä. Kukaan ei olisi huomannut. Kaikki vain tuijottivat Michaelia.

Jordan kertoi lehdistötilaisuudessa, että jääkiekko on hänelle tuttu peli.

– Monet ystäväni pelaavat jääkiekkoa. Ymmärrän pelistä. Lapsenikin ovat jääkiekkoilijoita, mutta he pelaavat koripalloakin.

Jordania kiehtoi erityisesti jääkiekkoilun intensiteetti, pelaajien kestävyys ja se, että vaihdot tapahtuivat osittain lennosta – toisin kuin koripallossa. Ledeckyn mukaan Jordan ihmetteli usein pelaamista ylivoimalla, mikä ei toteudu koripallossa.

– Hän oli kiinnostunut siitä, kun pelaaja meni jäähyaitioon ja toinen pelaaja sai jäälle enemmän pelaajia.

LUE MYÖS: Michael Jordanin agentilta hurja paljastus: korislegendalle tarjottiin parin tunnin keikasta sataa miljoonaa dollaria – "Hän kieltäytyi"

Lemieuxin ystävä

Jordan oli ystävystynyt Pittsburgh Penguinsin Mario Lemieuxin kanssa. Penguinsin omistukseensa hankkinut ”Super-Mario” oli ilmoittanut juuri paluustaan kaukaloihin ensimmäisen kerran sitten vuoden 1997.

– Hänellä on samanlainen intohimo jääkiekkoa kohtaan kuin minulla koripalloa, Jordan sanoi.

NHL:n sikariportaassa oli muutenkin kuhinaa, sillä Wayne Gretzky siirtynyt Phoenix Coyotesin omistajaksi.

– Asetelma on kilpailullinen. Heillä on etu, koska he ymmärtävät jääkiekkoa hieman paremmin, Jordan sanoi.

”Pelaajat vetivät henkeä”

Jordan toi ikonisen brändin Capitalsin käyttöön, mutta hänen arvonsa jäi lopulta melko vähäiseksi. Jordan kävi kyllä katsomassa Capitalsin pelejä – kun samana päivänä samassa hallissa oli Wizardsin ottelu.

Capitalsin pelaajat olivat hämillään, kun legenda asteli pukukoppiin.

– Pelaajat vetivät henkeä, kun hän käveli sisään. Se oli jotain erilaista. Saatoit tuntea sen, Capitalsin silloinen pelaaja Jeff Halpern kertoi.

Jordan sai havaita jääkiekon ja koripallon eron, kun Capitalsin huoltaja nappasi pukukopissa olutkeissin kylmästä. Kovaluinen hyökkääjä Chris Simon heitti, että pelaajilla on tapana juoda pari olutta ennen isoja otteluita.

– Hän ei tiennyt, että olisiko ottanut asian tosissaan vai ei, Capitalsin johtoportaaseen kuulunut Dick Patrick sanoi.

Capitals käytti Jordanin karismaa hyväksi. Ennen tärkeää ottelua Florida Panthersia vastaan johtoporras pyysi Jordania vierailemaan kopissa. Hän otti käteensä mailoja ja jutteli niille.

– Me lensimme sinä iltana. Se oli kauden paras peli, silloinen GM George McPhee muisteli.

LUE MYÖS: Playboy-tähti paljastaa karun herätyksen villin bilettämisen jälkeen – hätääntyi täysin, kun Michael Jordan jyskytti ovea: "Piilouduin sohvan taakse vain lakana ylläni"

”Halusi voittaa aina”

Jordan viihtyi kuitenkin paremmin golfkentällä kuin kiekkokatsomossa. Sielläkin kilpailijan luonne purskahti esiin. Kun hän halusi pelata rahasta, kaveri kysyi, että mistä summasta.

– Michael vastasi, että mikä tahansa, mikä tekee sinut hermostuneeksi, Ladecky kertoi.

– Kaikki repesivät. Sellainen hän on, haluaa voittaa aina. Hän halusi Capsinkin voittavan Stanley Cupin.

Jordanin aikana Capitals oli vielä pikkutekijä NHL:ssä, mutta viime vuosina se on noussut isojen kaartiin. Noususuhdanne huipentui Stanley Cupiin 2018.

Paluu kentille ja osakkeet myyntiin

Lemieuxin paluu kaukaloon pani Jordaninkin miettimään pelaamista.

– Kun hän näki innostukseni ja sen, että pystyin pelaamaan hyvin, hän aloitti harjoittelun, Lemieux sanoi vuonna 2001.

Jordan ilmoitti paluusta Wizardsin riveihin 38-vuotiaana syyskuussa 2001.

NBA:ssa ei voinut olla omistaja ja pelaaja samaan aikaan, joten Jordan myi osuutensa Ted Leonsikselle. Samalla loppui jääkiekkoseuran omistus.

Jordanista ei tullut suurta kiekkojohtajaa, mutta jätti hän konkreettisen kädenjäljen vajaan vuoden omistajuuden aikana. Jordan antoi pelaajille nimikirjoituksillaan varustetun kiekon.

– Olen yrittänyt etsiä eBaystä, jos joku myisi kiekkoaan. En ole vielä löytänyt, Leonsis kertoi.

Lisää aiheesta:

NHL-legenda Chris Pronger puhuu MTV Urheilulle suomalaisesta taustastaan – illallismuisto Teemu Selänteestä naurattaa edelleen: "Isoisä opetti meidät kiroilemaan suomeksi"Hanno Möttölä jännitti Michael Jordanin kohtaamista NBA-parketilla – sitten tapahtui jotain täysin odottamatonta: "Siinä vaiheessa tiesin, että poika Käpylästä on päässyt jonnekin"Michael Jordan halveksui yhtä henkilöä Bullsissa – videonauhat paljastavat julman käytöksen: "Ovatko nuo niitä pillereitä?"Michael Jordanin isän brutaali murha käynnisti ketjureaktion – urheilumaailmaa järkyttänyt päätös poiki salaliittoteorioita vuosiksi: "Siinä ei ollut mitään järkeä"Uskomaton pituuskasvu loi pohjan suuruudelle – lapsen halunnut Madonna ja kohauttanut asuvalinta tekivät Dennis Rodmanista megatähden: "Mietin, meninkö liian v***n pitkälle"Kyseenalaista historiaa tehnyt NBA-legenda väitti juoneensa viinaa kesken pelien – Metta World Peace kertoo MTV Urheilulle, mitä todellisuudessa tapahtui: "Juhlin silloin paljon"
JääkiekkoNHLKoripalloNBAUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • Eilen22:39
    Liiga

    Ilves: Lähtöpassit kahdelle

  • Eilen21:52
    Liiga

    Raipe Helminen latasi viimein vastauksen – Kummeli kysyi jo liki 30 vuotta sitten

  • Eilen18:17
    Liiga

    Kärpät heivasi maalivahtinsa – iso tieto tähtivahdista

  • Eilen16:00
    Liiga

    HIFK päätti maalivahtinsa kohtalosta

  • Eilen11:37
    Liiga

    Pelicansin kenkimä valmentaja avoimena potkuistaan: "Aivan varmasti se on yksi syy"