Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedes-tähti sivussa – Valtteri Bottas mukaan F1-viikonloppuun?

Valtteri Bottas on toiminut tämän kauden ajan Mercedeksen kolmoskuskina.
Valtteri Bottas on toiminut tämän kauden ajan Mercedeksen kolmoskuskina.
Julkaistu 18.09.2025 11:51
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Mercedes kertoo George Russellin olevan sivussa tänään järjestettävästä Formula ykkösten Azerbaidzhanin GP:n mediapäivästä.

Lue myös: Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

Russellin kerrotaan voivan huonosti, ja hän on jäänyt tänään hotellille lepäämään ollakseen mukana huomenna, kun ratatapahtumat Bakussa alkavat.

Russell, 27, on ollut tänä vuonna Mercedeksen selkeä ykköstähti. Hän on saavuttanut kauden 16:ssa jo ajetussa osakilpailussa yhden voiton ja viisi muuta palkintokorokesijoitusta. MM-pisteissä Russell on neljäntenä, ja eroa kolmantena olevaan Red Bullin Max Verstappeniin on vain 36 pistettä.

Tallikaveri Andrea Kimi Antonelli, 19, oli kesäkuussa Kanadassa kolmas, mutta muuten italialaiskuskin tulokaskausi on mennyt opetteluksi. Antonelli on sarjassa kahdeksantena, ja pisteitä on kertynyt noin kolmannes siitä, mitä Russellilla on koossa (66–194).

Mikäli Russell joutuu olemaan sivussa vielä huomisen harjoituksistakin, hänen tilalleen autoon noussee tallin kolmoskuskina tänä vuonna toiminut Valtteri Bottas.

Azerbaidzhanin GP:n ensimmäiset harjoitukset ajetaan huomenna perjantaina Suomen aikaa kello 11.30 alkaen.

Lisää aiheesta:

Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"F1-lupaus hurjassa paikassa: korvaa Lewis Hamiltonin, tyrkyllä jopa ensi kauden kisakuskiksiRavisuttava väite: Mercedeksellä harkitaan Valtteri Bottaksen sysäämistä sivuun kesken kauden – brittilehden sisäpiirilähteeltä kovaa puhettaLewis Hamilton sivuun myös F1-kauden viimeisestä kilpailusta?Toto Wolff tyrmäsi villit huhut Valtteri Bottaksesta ja Mercedes-korvaajasta – "Ei tätä voi kutsua sellaiseksi"Robert Kubicalle jälleen vastuuta – tällä kertaa Kimi Räikkönen saa pitää autonsa
F1Valtteri BottasGeorge RussellMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"