Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Toto Wolff tyrmäsi villit huhut Valtteri Bottaksesta ja Mercedes-korvaajasta – "Ei tätä voi kutsua sellaiseksi"

HOCH ZWEI/Pool/DPPI/ All Over Press
Julkaistu 05.12.2020 08:01
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Mercedeksellä nähdään tänä viikonloppuna poikkeava kuljettajakokoonpano, kun suomalaiskuski Valtteri Bottas sai tallikaverikseen George Russellin. 22-vuotias britti korvasi Lewis Hamiltonin, joka on sivussa koronatartunnan takia. Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff tyrmää väitteet, että Bottas ja Russell kisaisivat nyt vuoden 2022 kuljettajapaikasta.

MAINOS

Koko F1-kausi C Moressa!

Sakhirin GP suorana 4.–6.12.
La: 3. harjoitukset klo 15.55, aika-ajot klo 18.55, ennakkotunnelmat klo 18.00
Su: Sakhirin GP klo 19.10, ennakkotunnelmat klo 18.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Russell paikkaa Hamiltonia ainakin Bahrainin toisen kisaviikonlopun ajan. Tällä hetkellä on epäselvää, että pystyykö Hamilton ajamaan ensi viikonloppuna Abu Dhabissa.

Russellin Mercedes-nosto käynnisti melkoisen huhumyllyn F1-palstoilla. Russellia huhuttiin jo ensi kaudelle Mercedeksen rattiin. Saksalaistalli päätti kuitenkin jatkaa suomalaiskuskin Valtteri Bottaksen sopimusta vuodella. Myös Lewis Hamiltonille ollaan värkkäämässä uutta diiliä.

Täten huhut koskevat nyt kautta 2022. 

Mercedeksen tallipäällikön Toto Wolffin mukaan Bottas ja Russell eivät kisaa millään tapaa tulevista kuskipaikoista.

– Ei, eivät ollenkaan. Olen kuullut huhuista, eikä tätä voi edes kutsua sellaiseksi, Wolff sanoi ja viittasi Bottaksen ja Russellin väitettyyn ”kaksintaisteluun”.

– Kyse on vain yhdestä tai kahdesta kisasta. Ei näistä saa mitään merkittävää informaatiota. 

Wolffin mukaan Russell on potentiaalinen tulevaisuuden GP-voittaja, ehkäpä jopa maailmanmestari.

– Mutta siihen on vielä matkaa. Hän tietää sen. Hänen pitää tehdä vain tasaisen vahvaa työtä. Eikä tässä ole mitään kaksintaistelua. Luotamme täysin Valtteriin. Pysymme lojaliteetteina, Wolff alleviivasi.

Lisää aiheesta:

Red Bullilta kovat pöytään: George Russellin tuuraus kytköksissä Mercedeksen sopimusneuvotteluihinMercedes-pomo perusteli Lewis Hamiltonin korvaajavalintaa – viittasi myös Valtteri BottakseenLewis Hamiltonin F1-korvaaja varmistui – Valtteri Bottas saa nuoren haastajan"Ilmoitamme häistä pian" – eiköhän tämä jo sinetöi Valtteri Bottaksen jatkon!Valtteri Bottaksesta lauottiin ilmoille kyseenalainen väite – korvaajaksi huhuttu myöntää: ”Keskustelut ovat käynnissä”Valtteri Bottaksen tulevaisuudesta kutkuttavaa tekstiä – Mercedeksen F1-pomolta suora täräytys
F1Valtteri BottasMercedesWilliamsUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen18:27
    Mercedes

    Mitä Mercedeksellä oikein tapahtuu? F1-piirit ihmeissään – "Toto Wolff ei pidä Valtteri Bottasta minään"

  • Eilen11:35
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottakselle kunniatehtävä – F1 palaa tuttuihin maisemiin

  • ti20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • ti10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa