Mercedeksen F1-tallin toiminta kuljettajiensa George Russellin ja Andrea Kimi Antonellin suhteen herättää kysymyksiä. Ex-kuljettaja Ralf Schumacher laukoo kovilla myös Valtteri Bottakseen liittyen.
Kun F1-kaudesta on ajamatta enää viimeinen kolmannes, Mercedes on ainoa talli, joka ei ole vielä lukinnut kumpaakaan ensi kauden kuljettajaansa.
BBC:n mukaan tallipäällikkö Toto Wolff toki vahvisti jo elokuun lopussa ajetun Hollannin GP:n jälkeen, että niin Russell kuin Antonelli jatkavat tallissa, mutta kummankaan sopimusta ei silti ole julkaistu.
Tämä herättää lajipiireissä ihmetystä etenkin Russellin kohdalla. 27-vuotias brittikuski on saavuttanut tällä kaudella yhden voiton sekä viisi muuta palkintokorokesijoitusta, ja hän on MM-pisteissä sijalla neljä.
– Vaatiiko hän liikaa rahaa vai haluaako hän vähemmän pr-päiviä? Itse olisin jopa valmis maksamaan siitä, että saisin vihdoin ajaa mestaruudesta, sveitsiläisen Blick-lehden kaiken nähnyt ja kokenut toimittaja Roger Benoit kirjoittaa.
Kuljettajauransa jälkeen asiantuntijana toiminut Schumacher hämmästelee hänkin Russellin tilannetta.

