Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappenilta polleaa puhetta itsestään: ”Tuskin monet kolmekymppiset kuskit ovat yhtä kokonaisvaltaisia”

Max Verstappen pitää itseään kokonaisvaltaisempana kuljettajana kuin suurinta osaa kokeneemmista F1-kuskeista.
Max Verstappen pitää itseään kokonaisvaltaisempana kuljettajana kuin suurinta osaa kokeneemmista F1-kuskeista.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 15.08.2019 10:12
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kaksi kisavoittoa ja tasaisia pistesuorituksia tällä kaudella tehnyt Max Verstappen pitää itseään kokonaisvaltaisempana kuljettajana kuin suurta osaa F1-sarjan kokeneemmasta kuskikaartista.

LUE MYÖS: Max Verstappen hengittää jo Valtteri Bottaksen niskaan, mutta tähyää Lewis Hamiltoniin – kauden alussa itselle tehty lupaus tuottaa nyt tulosta

MM-sarjassa kolmossijalla oleva Verstappen teki kesän kisoissa vakuuttavaa jälkeä ja lähtee loppukauteen yhtenä Mercedes-kuski Lewis Hamiltonin vaarallisimmista uhkaajista.

Red Bull -kuski ei piilottele tyytyväisyyttään omaa kehitystään kohtaan.

– Aloitin niin nuorena, että se on mielestäni myös normaalia. Suurin osa kuskeista aloitti F1:ssä, kun he olivat 21- tai 22-vuotiaita, Verstappen kertoo kehityksestään hollantilaiselle Formule1-sivustolle.

– Jos katsoo koko lähtöruudukkoa, niin tuskin monikaan kuski on yhtä kokonaisvaltainen, vaikka he olisivat 29-30-vuotiaita, hän kehuskelee.

21 vuoden iästään huolimatta Verstappen ajaa sarjassa jo viidettä kauttaan. Hän kertoi aiemmin tehneensä paljon ajatustyötä kilpailijan ominaisuuksiensa hiomisessa. Hän näkee omaavansa monia vahvuuksia kisakuskina, mutta silti tekeminen on samanlaista kuin aiemmin.

– Nopeus, tasaisuus ja se, miten työskennellään tiimin kanssa. Ne ovat tärkeimpiä asioita, Verstappen listaa.

– Teen samoja asioita kuin aiempina vuosina. Annan samaa palautetta, uskon sen olevan oikeanlaista, ja tiimi uskoo niin myös.

Lisää aiheesta:

Max Verstappen uhriutui: "Naurettavaa" – moukuttaa surutta Lewis HamiltoniaF1-tähti Max Verstappen olisi voinut päätyä Mercedekselle – nyt menneisyyden varjot nostettiin esilleVerstappen ärähtää kriitikoilleen: Laittakaa sitten autoon robotti – heittää kuitin myös Lewis Hamiltonin suuntaanMax Verstappen avasi suunsa tallitoveritilanteestaan, ikävöi Daniel Ricciardon tuomaa haastetta – "Se oli ideaalitilanne"Max Verstappen hengittää jo Valtteri Bottaksen niskaan, mutta tähyää Lewis Hamiltoniin – kauden alussa itselle tehty lupaus tuottaa nyt tulostaRed Bull -pomo paljastaa Max Verstappenin piilossa olleen puolen – "Hän on syvällinen ajattelija"
F1Max VerstappenRed BullUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"