Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markku Kanervan Huuhkajat puhkuu järkkymätöntä itseluottamusta – kova jysäytys tulossa? "Meillä on hyvät saumat voittaa Italia"

4:54Markku Kanervan ajatuksia EM-karsintojen jännityspeleistäMarkku Kanerva ruotii Kreikka-ottelua ja kertoo teesinsä Italiaa vastaan.imago images / Nordphoto/ All Over Press
Julkaistu 07.09.2019 07:50
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen
Toimittajan kuva

Matti Nyrhinen

matti.nyrhinen@mtv.fi

MattiNyrhinen

Suomen jalkapallomaajoukkue on liitämässä kovassa kurssissa kohti EM-kisoja. Neljän perättäisen EM-karsintaottelun voiton jälkeen Huuhkajat iskee järkkymättömällä itseluottamuksella Italian kimppuun, mikä huokuu myös rauhallisena tunnetun päävalmentajan Markku Kanervan puheista.

LUE MYÖS: Norwichilta täydellisen osuva reaktio Teemu Pukin Huuhkajat-rankkarimaaliin

Torstaina Suomi pesi Kreikan 1–0 Teemu Pukin iskemällä rangaistuspotkumaalilla. Tiiviisti molempiin suuntiin pelannut Huuhkajat piti Kreikan oivasti poissa loistopaikoilta.

– Kokonaisuudessaan puolustuspeli näytti hyvältä. Toki siinä oli muutama vähän helppo pallonmenetys, joista Kreikka pääsi iskemään vastaan vaarallisesti. Loppujen lopuksi he eivät kyllä saaneet niistä mitään luotua, mutta aihioita oli joka tapauksessa. Hyökkäyspelistä täytyy katsoa kehityskohteet, Markku Kanerva ruoti perjantaina.

– Totta kai pelissä oli paljon hyvää. Ennen kaikkea henkisellä puolella se taistelutahto, mitä joukkue taas esitti – siitä iso krediitti joukkueelle, Kanerva jatkoi.

Vaatimustaso kuitenkin kasvaa, kun vastaan asettuu kaikki viisi karsintaotteluaan voittanut maailmanluokan joukkue Italia, joka kukisti maaliskuussa Suomen kotikentällään 2–0. 

– Italia on niin kova joukkue. Heille on vaikea tehdä maaleja. Siihen mietitään taas keinot.

Huuhkajilla on Kanervan mukaan yksi taktinen harjoitus lauantaina, jossa käydään läpi sekä hyökkäämistä että puolustamista.

– Puolustuspelaamisen täytyy olla kunnossa Italiaa vastaan; joukkue on täynnä taitavia yksilöitä. Se on iso haaste meille. Joidenkin mielestä on mahdoton tehtävä saada Italialta mitään, mutta me ei siihen uskota, vaan päinvastoin. Hyvällä joukkuepuolustamisella ja oman maalin puhtaana pitämisellä meillä on hyvät saumat saada jopa voitto, Kanerva paalutti.

LUE MYÖS: Huuhkajille mairea uutinen: Italian supertähti pelikieltoon Suomi-peliin – kova kato käy!

Suuria yllätyksiä Kanerva ei Italialta odota.

– Italia pelaa aika lailla sillä omalla pelitavallaan. Siihen ei ole hirveästi taktisia muutoksia tullut, enkä usko, että tulee meitäkään vastaan. Helppo se ei kuitenkaan ole. Heidän tapansa avata peliä ja ennen kaikkea hyökkäyskolmanneksen toiminta – siinä on haastetta joka joukkueelle.

Kuinka paljon parempi Suomi on sunnuntaina kuin maaliskuussa Italiaa vastaan?

– Toivottavasti parempi. Ei se sinänsä huono peli ollut vastustajan taso huomioiden. Vähän harmittavasti he saivat sen ensimmäisen maalin.

– Totta kai nämä onnistumiset ja voitot kasvattavat itseluottamusta ja uskoa pelitapaamme. Pelaajatasolla sama juttu, kaverit uskovat enemmän ja enemmän itseensä. Nyt on sellainen fiilis joukkueessa, että me voidaan voittaa kenet tahansa, jopa Italia, Kanerva korosti.

LUE MYÖS: Ikonisella tempulla häikäissyt Huuhkajat-showmies myhäilee – "Kuin kopioita toisistaan"

Suomen toistaiseksi ainoa voitto Italiasta on maiden ensimmäisestä kohtaamisesta Tukholman olympialaisista 1912 lukemin 3–2. Mahdollisuus seuraavaan avautuu sunnuntaina kello 21.45 Tampereen Ratinalla.

Italia johtaa J-karsintalohkoa 15 pisteellä, Huuhkajat on kakkosena 12 pinnalla. 

Millaisia muutoksia Huuhkajat aikoo tehdä, kun kapteeni Tim Sparv on korttitilin täyttymisen myötä pelikiellossa Italiaa vastaan? Katso koko Kanervan haastattelu ylälaidan videolta.

Lisää aiheesta:

Suomen jalkapallohistorian isoimpaan ottelun valmistautuva Markku Kanerva otti kantaa Huuhkajien kipupisteeseen – "Loppupeleissä kysymys on siitä"Markku Kanerva myhäili historiallisesta tempusta – Ranska-voitossa iso viesti EM-kisoja ajatellen: "Kellistettiin maailmanmestari"Huuhkajien suurottelut ovella: Tuomareilta tasonnostoa odottavalla Markku Kanervalla käytössä kuumavireinen maalintekijä – "Olen ilolla seurannut"Huuhkajille hyviä uutisia sairastuvalta – Lukas Hradecky toimii kapteenina Italiaa vastaanMarkku Kanerva: On itsestään selvää, että Huuhkajat lähtee voittamaan Italiaa – "Hieno mahdollisuus tehdä jalkapallohistoriaa"Markku Kanerva suitsuttaa omiaan kutkuttavan maaottelun alla: "Henki joukkueessa on innokas ja luottavainen"
HuuhkajatMarkku KanervaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • to14:40
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tulokas nousi sankariksi Saksassa – tunteet kuumenivat

  • to13:39
    Jalkapallo

    Suomalaispelaaja pääsi koirankopista – melkoinen debyytti Ranskan pääsarjassa

  • ke12:23
    Jalkapallo

    Huuhkajat-tähti: Maajoukkueura ohi

  • ti21:02
    Kansojen liiga

    Linda Sällströmin Helmarit-ura päättyi tappioon

  • ma08:13
    MLS

    Huuhkajat-pelaaja teki historiallisen maalin MLS:ssä