Manchester United -legenda tylyttää vanhaa seuraansa – "He tarvitsevat kunnon läimäyksen"
Manchester Unitedin seuralegenda Patrice Evra järkyttyi, kun Tottenham löylytti Unitedia tylysti 6-1-lukemin. Evra antoi ottelun jälkeen kritiikkiä koko seuralle.
Viime vuodet kaukana menestysajoistaan rypenyt Manchester Unitedin haasteet jatkuivat, kun se koki 1-6-murskatappion Tottenhamille kotikentällään. United oli ottelussa tyly vastaantulija. Esitys sai Sky Sportsin asiantuntijana toimivan Patrice Evran surulliseksi.
– Olen positiivinen ihminen, enkä ikinä halua puhua Unitedista, koska totuus voi sattua. Olen intohimoinen, joten minulla on oltava suodatin, kun puhun televisiossa, mutta tuo oli sekasorto, Evra kuvailee ManU:n suoritusta.
Evra edusti itse Manchester Unitedia seuran vuosina 2006-14, joiden aikana seura voitti Valioliigan mestaruuden viidesti. Uransa lopettanut ranskalaispuolustaja ei näe Unitedin pelaajissa samanlaista paloa kuin hänen pelivuosinaan.
– Kyse on elekielestä, intohimosta ja rakkaudesta tuota paitaan kohtaan. En näe ketään pelaajaa, joka ymmärtäisi, millaista tuon paidan pitäminen on. Te kannatte koko seuran tarinaa.
Evran kritiikki ei kohdistu ainoastaan pelaajiin. Hän antaa kritiikkiä myös seurajohdolle, joka on pitänyt matalaa profiilia siirtomarkkinoilla. Evran mukaan koko organisaatio ansaitsee herätyksen.
– On vaikea murtaa minun kaltaistani positiivista ihmistä. En kannata väkivaltaa, mutta monet ihmiset tarvitsevat kunnon läimäyksen juuri nyt. Niin minä tekisin, jos työskentelisin seurassa, Evra tylyttää.
Uusimmat
-
05:17
Vihreiden ja RKP:n puoluekokoukset jatkuvat tänään
-
05:07
Venäjän liikenneministeri: Venäjän vastaiset pakotteet rikkoneet maan logistiikan – MTV seuraa sotaa
-
05:03
HS: Suomalaisviranomaisten hallussa ainakin 76 miljoonan euron arvosta Venäjän pakotelistattujen omaisuutta
-
04:33
Poliisin ja merivartioston ponnistelut tuottivat tulosta: Vihdistä kadonneeksi ilmoitettu nainen löytynyt
-
23:45
Tshekin NHL-tähti upotti Norjan – Slovakia vaivoin voittoon Italiasta
-
23:28
Venäjä harkitsee vaihtavansa ukrainalaisen oligarkin Azovstalin sotilaihin – MTV seurasi sotaa 21.5.
-
23:17
Tshekin tehohyökkääjä ajettiin kylmäksi – tuomareilta omituinen ratkaisu
-
22:54
Lyon valloitti naisten Mestarien liigan – finaalissa kaatui Barcelona
-
22:45
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:36
Poliisi etsii Vihdissä kadonnutta 62-vuotiasta naista, jolla on koira mukana
-
22:33
Kristjan Ceh kiskaisi kiekon Timanttiliigan ennätyslukemiin – näin posketon kaari lähtee
-
22:32
Kalle Rovanperä iski Marcus Grönholmille legendaarisen kuitin suorassa lähetyksessä – tämä vastaus räjäytti pankin
-
22:11
Poliisin tehovalvonnassa paljastui useita huumausainerikoksia Kalliossa – alueelta poistettiin 300 henkilöä
-
22:10
Marcus Grönholm esiintyi yllätysroolissa – MM-rallitähti esitti vastustamattoman tarjouksen: "Jutellaanpa vähän kisan jälkeen!"
-
22:05
Media: Kylian Mbappe teki päätöksensä – La Liga jyrähti PSG:lle: "Hävytöntä"
-
22:00
Kalle Rovanperä kiinni voitossa, huimat lähtökohdat päätöspäivään – näin eteni Portugalin MM-rallin lauantai
-
21:56
F1-aika-ajosta tutkinta: Tuomaristo kutsui saman tallin kuskit kuultavaksi
-
21:42
Jaakko Saariluoma sai kuulla kunniansa Ina Mikkolan roastissa: "Geneerinen setämiehen naama"
-
21:35
Jokinen ja Kivi valitsivat Itävalta-ottelun parhaat Leijonat: "Kyllä tämä on Ollin vika"
-
21:26
Saudi-Arabiassa toteutui ensimmäinen lento naisten kipparoimana
-
Lataa lisää