Real Madridin ennätyshankinta Eden Hazard oli pettymys monessa mielessä Mestarien liigan välierissä entistä seuraansa Chelseata vastaan.
Real Madrid hävisi keskiviikkoiltana pelatun ottelun 0–2, ja Chelsea eteni ansaitusti Mestarien liigan finaaliin yhteismaalein 3–1.
Toissa kesänä 115 miljoonan euron siirtosummalla Madridiin siirtynyt Hazard oli ottelun aikana saamaton ja hänen esitystään pidettiin kapteeni Sergio Ramosin otteiden ohella koko joukkueen heikoimpana.
Monen kuppi Madridissa meni nurin kuitenkin vasta kuviin, jotka näyttivät Hazardin naureskelevan Chelsean puolustajan Kurt Zouman kanssa hävityn ottelun jälkeen. Muun muassa suositun El Chiringuita -tv-ohjelman Josep Pedrerol vaati Hazardille lähtöpasseja Madridista.
Naureskelusta seuranneen kohun vuoksi Hazard on nyt pahoitellut toimintaansa Instagramissa.
– Olen pahoillani. Olen lukenut useita eri mielipiteitä itsestäni tänään, eikä tarkoitukseni ollut loukata Real Madridin kannattajia.
– Minun unelmani on aina ollut pelata Real Madrdidissa ja tulin tänne voittamaan. Kausi ei ole vielä ohi, ja yhdessä meidän on nyt taisteltava La Ligan voitosta. Hala Madrid, Hazard kirjoitti.
Suurin odotuksin Madridiin saapuneen Hazardin aikaa Realissa ovat hankaloittaneet useat loukkaantumiset, ja lisäksi miehen painonhallinta on ollut esillä sen jälkeen, kun hänen raportoitiin saapuneen seuraan reippaasti ylipainoisena.

