Suomen joukkueen menestysodotukset lepäävät harvojen harteilla ensi viikolla käynnistyvissä pohjoismaisten hiihtolajien MM-kilpailuissa. Saksan Oberstdorfin laduilla Iivo Niskanen on Suomen kärkihiihtäjä, mutta esimerkiksi vakiomenestyjä Krista Pärmäkosken iskukyky on kysymysmerkki.
UUTINEN: Tässä on Suomen joukkue hiihdon MM-kisoihin
Miehet saavat Niskasesta, Ristomatti Hakolasta, Perttu Hyvärisestä ja Joni Mäestä hyvän viestinelikon, mutta Kerttu Niskasen loukkaantumisen vuoksi naisten viestinelikossa on liikkumavaraa.
Hiihtoliitto julkaisi maanantaina kisajoukkueen, johon kuuluu esimerkiksi 42-vuotias Riitta-Liisa Roponen. Hän voitti lauantaina vapaan kympin SM-kultaa.
– Kympin vapaa on MM-kilpailuissakin Riitta-Liisan matka. Hänellä on myös kansainvälisiä näyttöjä tältä kaudelta. Falunissa hän osoitti, että kuuluu neljän parhaan vapaan hiihtäjämme joukkoon, maastohiihtomaajoukkue päävalmentaja Teemu Pasanen perusteli valintaa STT:lle.
Roponen taistelee myös viestipaikasta, joka Pärmäkoskelle on selvä. Salpausselän maailmancupissa Johanna Matintalo hiihti hyvän avausosuuden ja alleviivasi kuntoaan viikonloppuna sprintin SM-kullalla. Hyvää kautta hiihtävä on myös tyrkyllä viestiin.
