Kun eturivin tykit Krista Pärmäkoski ja Iivo Niskanen eivät onnistuneet maksimaalisesti, Suomen maastohiihtomitalien saldo Seefeldin MM-kisoista ei yllätä, linjaa MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä.
Yksi pronssi. Siihen Suomen mitalisaldo Seefeldin MM-hiihdoissa on jäämässä, sillä 50 kilometrin miesten kilpailusta ei voi odottaa huippumenestystä sunnuntaina.
Naisten osalta maastohiihdot on Seefeldissä käyty. Suomen ykköstykki Krista Pärmäkoski oli 11:s päätösmatkalla, 30 kilometrin vapaalla.
– Se meni aika lailla odotusten mukaan, mitali olisi ollut yllätys, Isometsä summaa Pärmäkosken kisan.
Pärmäkoski pääsi 10 kilometrin perinteisellä 1,4 sekunnin päähän pronssista. Muilta henkilökohtaisilta matkoilta sijoitukset olivat 8 ja 11.

