Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Nämä naiset rynnivät MM-kisoista pudotetun suomalaishiihtäjän edelle – päävalmentajalta linjaus Niskasesta ja Pärmäkoskesta

Katri Lylynperä ei mahtunut MM-kisoihin.
Katri Lylynperä ei mahtunut MM-kisoihin.
Julkaistu 07.02.2023 10:44
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Katri Lylynperän pudottaminen maastohiihdon Suomen MM-joukkueesta tehtiin täysin tulosten perusteella, maajoukkueen päävalmentaja Teemu Pasanen alleviivaa. 

Hiihtoliitti tiedotti tiistaiaamuna seitsemän nais- ja kymmenen mieshiihtäjän kokoisesta MM-joukkueesta Slovenian Planicaan. Esimerkiksi MTV Urheilun asiantuntija Jari Isometsä odotti Katri Lylynperän mahtuvan perinteisen hiihtotavan MM-sprintin neljän urheilijan ryhmään, mutta toisin kävi. 

– Tulokset eivät ole olleet niin hyviä. Neljä parempaa hiihtäjää löytyi perinteisen sprinttiin. Suoraan tulosten perusteella on valinta tehty, päävalmentaja Teemu Pasanen kommentoi MTV Urheilulle. 

LUE MYÖS: Jari Isometsä paljasti hiihtäjävalintansa MM-kisoihin – tällaista menestystä Suomelta voi odottaa

Kun Suomen naisten kovimmat normaalimatkojen mitalitoivot Kerttu Niskanen ja Krista Pärmäkoski eivät ole Pasasen mukaan "näillä näkymin hiihtämässä" sprinttiä, eikä matka sovi Eveliina Piipolle, Lylynperän edelle menivät Johanna Matintalo, Jasmi Joensuu, Anne Kyllönen ja Jasmin Kähärä. 

Heistä Matintalo ja Joensuu olivat ennakolta varmoja valintoja sprinttiin. Kyllösellä on tämän vuoden puolelta 11. ja 17. sija maailmancupin perinteisen sprinteistä, Kähärän valinnan puolesta puhuu muun muassa hiljattain saavutettu nuorten MM-kulta.

Kolmissa edellisissä MM-kisoissa hiihtänyt Lylynperä löi Kyllösen ja Kähärän SM-sprintissä reilut kaksi viikkoa sitten. Hiihtoliitolla on kuitenkin tiettyjä painotuksia eri kisoihin MM-valintoja silmällä pitäen. 

1.04102512Katri Lylynperä (oik.) haastoi Johanna Matintalon väkevästi sprintin SM-kultataistelussa 22. tammikuuta.

Anttola mielenkiintoinen tulokas

Kun Suomen naishiihtäjille on tarjolla urakoitavaa Planicassa, kymmenen mieshiihtäjän ryhmässä on mukana myös spesialisteja.

– Saamme neljä hiihtäjää jokaiselle matkalle. Miehissä on ihan puhtaita sprinttereitä, jotka hiihtävät pelkästään sen. Ja myös normaalimatkoilla on erikoismiehiä. Sen takia joukkue on isompi, Pasanen perustelee. 

LUE MYÖS: Suomen MM-viestimenestyksen yllä suuri kysymysmerkki – Jari Isometsä näkee kroonisen ongelman: "Meillä ei hirveästi pelimerkkejä ole"

Yksi normaalimatkojen "erikoismiehistä" on 19-vuotias Niko Anttola, joka saavutti hiljattain nuorten MM-kultaa ja -hopeaa Kanadassa. Kirkkain lätkä tuli 10 kilometrin vapaan kisasta.  

Pasanen on merkinnyt Anttolan 15 kilometrin vapaan MM-matkalle. 

– Isoja tuloksenteko-odotuksia ei vielä ole, mutta hän on hiihtänyt todella hyvin tällä kaudella. Hän on meidän tulevaisuuden hiihtäjiä, Pasanen summaa. 

3:49Älä tee näitä virheitä karvapohjasuksien kanssa – tässä vinkit skinisuksien huoltoonÄlä tee näitä virheitä karvapohjasuksien kanssa – tässä vinkit skinisuksien huoltoon.

Lisää aiheesta:

Kommentti: MM-mitali pelissä – Krista Pärmäkoski ja Kerttu Niskanen armottomaan karsintaanSuomalaisen arvokisamitalistin peli MM-hiihdoissa pelattu? – "Seuraava matka on kotimatka"Jari Isometsä äimistyi – Suomen olympiamenijä ulos MM-koneesta: "Hetkinen? Voittaa kymmenen kertaa kymmenestä nämä hiihtäjät"Jari Isometsältä häkeltynyt reaktio Suomen joukkuevalintaan: "Ai Pärmäkoski lähti?" Maastohiihdon päävalmentaja Teemu Pasanen heitti mitalitavoitteen romukoppaan – "Vanhanaikaista"Näkökulma: Krista Pärmäkoski uudenlaiseen rooliin Seefeldissä? Ratkaisulla valtava vaikutus maajoukkuetoverien MM-kisoille
MM-hiihdotMaastohiihtoHiihtolajitKerttu NiskanenKrista PärmäkoskiUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"