Karateka Titta Keinäsen maaliskuussa saavuttama EM-pronssimitali nosti turkulaisen ensi vuoden olympiatoivoksi. Karate on Tokiossa ensi kertaa olympialajina.
– Olympialaisissa on vain kolme sarjaa, joista jokaiseen pääsee kymmenen urheilijaa. Se tuo lajille ulkopuolelta arvostusta.
Keinänen on olympiarankingissa kakkosena. Jos hän pääsee olympiatatamille, hän on silloin ehdottomasti mitalisuosikki.
– Koen, että jokainen vuosi on tärkeä. Ensi vuosi on kuitenkin erilainen vuosi, Euran Karateseuraa edustava Keinänen ennakoi olympiavuotta.
Tekniikat siirrettävä otteluun
Keinäsen, 25, mielestä lajin viehätys on haastavuudessa ja monipuolisuudessa.
– Matsia ei ole koskaan ennalta määrätty, eikä tiedä, mitä tapahtuu. Karatessa ei voi tulla ikinä valmiiksi, eikä yksikään ottelu ole ihan täydellinen.
Keinänen kuvaa karatea paljon osaamista vaativaksi lajiksi.
– Karatessa on oltava nopea ja vahva. Henkinen puoli on tärkeä, sillä hyvät tekniikat on siirrettävä kilpailutilanteeseen.
Keinänen aloitti karaten yhdeksänvuotiaana isänsä Kai Keinäsen valmennuksessa.
– Isän merkitys on ollut iso. Kovasti olen kasvanut tatamin reunalla. Se on mennyt niin luonnollisesti.
