Luuletko olevasi allerginen pölylle? Asiantuntijat tyrmäävät oletuksen: "Yleisnimike jollekin epämääräiselle"

Pölyallergiaa ei ole olemassa. Allergiset oireet ovat todennäköisesti seurausta pölyyn sitoutuneista allergeeneistä, kuten siitepölystä tai eläinten hilseestä.
Kevät sulattaa kadut ja paljastaa niille talven liukkailla heitetyn hiekoitushiekan. Hiekoitushiekasta, asfaltista ja renkaista irtoavista palasista koostuva katupöly voi tuntua aiheuttavan allergisia oireita, mutta allergiasta ei kuitenkaan välttämättä ole kysymys. Katupölylle kun ei voi olla allerginen, mutta siihen sitoutuneelle siitepölylle voi. Pahin katupölykausi on yleensä päällekkäinen siitepölykauden kanssa.
Tehokkain tapa välttyä katupölyn aiheuttamilta oireilta on välttää altistusta
Antihistamiinit auttavat katupölyn aiheuttamiin oireisiin, kuten silmä- ja kurkkukipuihin, nenän vuotamiseen ja yskimiseen, vain jos ihminen on allerginen pölyyn sitoutuneille allergeeneille.
Allergialääkkeiden sijaan katupölyn aiheuttamia oireita voi lievittää esimerkiksi nenäkannulla, joka huuhtelee pölyn pois nenän limakalvoilta. Nenäsumutteet voivat auttaa siinä tapauksessa, että nenässä on tulehdusreaktio. Myös hengityssuojaimen käyttö tai ilmansuodattimet, jotka kannattaa vaihtaa muutaman kerran vuodessa, kotona voivat lievittää katupölyn aiheuttamia oireita.
Tehokkainta on kuitenkin välttää altistusta katupölylle ja karttaa kaupunkien keskustoissa liikkumista.
– Katupölyn suuret hiukkaset jäävät keuhkoputkistoihin ja ne tulevat yskiessä pois. Pieniä hiukkasia menee syvemmälle, eivätkä ne tule pois samaan tapaan yskimällä. Jos tulee kunnon oireita, silloin tarvitaan astmalääkkeitä, Allergia-, iho- ja astmaliiton asiantuntija Anne Vuorenmaa sanoo.
Huonepölyllekään ei voi olla allerginen
Kaduilla pyörivän pölyn lisäksi moni kokee saavansa oireita huonepölystä. Pölyallergiaa ei kuitenkaan tässäkään suhteessa ole olemassa – kyse on pölyyn sitoutuneista ärsyttävistä aineista.
Huonepöly voi sisältää muun muassa eläinten hilsepölyä, kasvi- ja hyönteispölyä, rakennus- ja sisustusmateriaaleista peräisin olevia hiukkasia, tekstiilikuituja, kosmeettisia aineita ja bakteereita.
– Pölyallergia on yleisnimike jollekin epämääräiselle. Me emme ole allergisia pölylle, vaan allergeeneille, joita voi olla hengitysilmassa, allergologi Péter Csonka Terveystalosta tiivistää.
Lähimmäksi pölyallergiaa pääsevät pölypunkit, jotka ovat mikroskooppisen pieniä hämähäkkieläimiä. Niiden erittämät allergeenit voivat aiheuttaa allergisia oireita ja astman pahenemista. Suomessa pölypunkkien määrä on kuitenkin vähäinen.
LUE MYÖS: Syy painonnousuun saattaa leijailla kodissasi – huonepöly voi saada rasvasolut villiintymään
Osittaislähteet: Allergia-, Iho- ja Astmaliitto 1 ja 2
Uusimmat
-
20:26
Vihreiden esitys sunnuntailisien poistosta herätti keskustelua – "Paljon väärinkäsityksiä"
-
20:21
KuPS kirjoitti suomalaista jalkapallohistoriaa
-
20:15
Ostitko sinäkin tämän laitteen älypuhelimen kaveriksi? Löytyy jo yhä useammalta suomalaiselta – hurja piikki myynnissä
-
20:12
SM-liigasta tutun maalivahdin erikoinen torjuntatyyli nauratti tuomaria – "En ole koskaan nähnyt tuollaista"
-
19:58
Tähän kunta-alan neuvottelut kaatuivat tänään: "Varmaankin Suomen työmarkkinahistorian vaikeimpia riitoja"
-
19:56
"Me ollaan hirveän lähellä Venäjää" – näin sota huomioidaan lappeenrantalaisessa koulussa, jossa kolmasosa oppilaista on venäläistaustaisia
-
19:53
Venäjän iskussa sotilastukikohtaan viime viikolla kuoli lähes 90 ihmistä – MTV seuraa sotaa
-
19:42
Poliisin etsintätehtävä Parkanossa päättyi – lapsi löytyi menehtyneenä vesistöstä
-
19:40
Myös kahvilaketju Starbucks vetäytyy Venäjältä
-
19:21
"Käsittämätön tuomio" MM-kisoissa – kaiken keskellä hääräsi Leijonia vastaan sikaillut Austin Watson
-
19:16
Suomen surkein kuski -ohjelman kuski sai auton kyljelleen: "Tämä ei mennyt nyt hyvin"
-
19:01
Mikä on hyvän lemmikkisuhteen salaisuus? Toimi näin, jos eläin on alkanut ärsyttää: "Sen pitäisin kirkkaana mielessä"
-
18:56
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
18:47
Satakunnan Kansa: Laura Huhtasaari jättää europarlamentin
-
18:43
Tshekki nousi hengittämään Suomen niskaan – Leijonien lohkovaiheen päätöspeliin hurjat panokset
-
18:40
B-sarja kutsuu! Tämä kivulias törkyniitti kostautui kalliisti MM-kisoissa
-
18:31
Vankiloiden henkilökuntaa uhkaillaan entistä enemmän – häirintä ja jopa vainoaminen ulottuvat myös siviilielämään
-
18:21
MM-kisojen huippuottelussa ruma taklaus! USA-hyökkääjä säästyi ulosajolta – "Aivan päin näköä"
-
18:16
Norjan hallitus pyytää suurkäräjiä hyväksymään Suomen ja Ruotsin jäsenyyden Natossa
-
18:15
Turkki jämähti Suomen Nato-jäsenyyden tielle – nämä ovat syyt ja näin prosessi etenee jatkossa
-
Lataa lisää