Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lutu-koira meni liian lähelle kyytä kilometrien päässä autolta: "Ei metsässä ensiapuakaan voi oikein antaa"

Kyy nappasi Lutu-koiraa kuonoon metsäretkellä.
Kyy nappasi Lutu-koiraa kuonoon metsäretkellä. Lutu-koiran kuva Tittiina Repka. Kuvituskuva Shutterstock
Julkaistu 19.08.2024 07:43

Maria Aarnio

lifestyle@mtv.fi

Kyy nappasi Lutu-koiraa kuonoon metsäretkellä. – Pistin koiran telttaan, menin katsomaan ja siellähän se luikerteli, omistaja Tittiina Repka sanoo.

Telttaretki oli alkanut mukavasti.

– Olimme semmoisella kivalla kallioniemekkeellä, oli siinä riippumattoa ja telttaa. Sitten näin, että Lutu alkaa vähän niin kuin hypähdellä, Tittiina Repka, 56, muistelee.

7,5-vuotias Lutu on Portugalista Suomeen tullut rescuekoira. Sen vietti suojella emäntäänsä on kova.

– Tajusin, että todennäköisesti siellä on käärme. Pistin koiran telttaan, menin katsomaan ja siellähän se luikerteli, Repka sanoo.

Lue myös: "Mindy kuolee!" huusi porvoolainen koiranomistaja kauhuissaan – lemmikin lämpöhalvaus on pahimmillaan hengenvaarallinen

"Lutu oli vähän tajunnan rajamailla, ja minä siellä jossain kilometrien päässä"

Teltassa Lutun kuono alkoi jo turvota. Kyy oli päässyt näykkäämään.

– Lutu oli vähän tajunnan rajamailla, ja minä siellä jossain kilometrien päässä autolta. Lutu on 23-kiloinen koira enkä pysty sitä kantamaan.

Repka joutui odottamaan. Hän valvoi koiran vierellä ja seurasi sen vointia. Lopulta Lutu pani maate.

– Huomasin, että nyt hän ihan oikeasti käy nukkumaan, niin uskalsin itsekin alkaa vähän nukkumaan siinä.

Lutu-koiran kuva Tittiina RepkaLutu-koiran kasvot turposivat kyyn kohtaamisen seurauksena.Tittiina Repka

Lutu tointui nopeasti

Aamulla Lutu kykeni kävelemään autolle. Turvotus oli hieman laskenut.

– Sain Lutun autolle ja vein eläinlääkärin. Siellä otettiin verikokeet, Repka muistelee.

– Kysyin asiasta eläinlääkäreiltä, niin ei metsässä oikeastaan ensiapuakaan voi oikein antaa, kun ei kyypakkauksia enää suositella.

Kyytablettia tulisi käyttää vain, jos koiran hengitys vaikeutuu, kun hengitysteitä ympäröivät kudokset turpoavat ja uhkaavat tukkia ne. 

Kyyn pureman jälkeen tulisi sen sijaan hakeutua koiran kanssa eläinlääkäriin. Eläinlääkäri arvioi vastamyrkyn tarpeen.

Lue myös: Eläinlääkäri neuvoo miten toimia, jos kyy puree koiraa: Ei tulehduskipulääkettä ja kyypakkaus vain yhdessä tapauksessa

Lutu sai kipulääkkeitä ja nesteytystä. Hoito tehosi, ja Lutu tointui nopeasti; enää on yksi verikoe jäljellä. Jatkossa käärmeistä pitäisi pysytellä kaukana.

Se ei tosin metsäelämään mieltyneeltä Lutulta ole onnistunut aiemminkaan.

– Tämähän oli jo toinen kerta, Repka voivottelee.

Lue myös: Mitä tehdä, jos punkki, ampiainen, kyy tai hyttynen pistää? Päivystykseen on kiire parissa tapauksessa

"Ei sitä voi oikein pelossakaan elää"

Neljä vuotta sitten Lutu kohtasi mökkilomalla kyyn. Repka ei nähnyt tilannetta, mutta kuuli ystävältään selostuksen tapahtumista.

– Lutu sai vähän useamman iskun ja lähdimme heti ajamaan Tampereelle eläinlääkäriin. Koira oli sitten tiputuksessa koko yön ja sai vastamyrkkyä kyynpuremaan.

Lutu-koiraLutu toipui kokemastaan hyvin.Tittiina Repka

Luonnossa usein Repkan mukana liikkuva Lutu on utelias ja omistajaansa kohtaan suojelunhaluinen.

– Mutta ei sitä voi oikein pelossakaan elää, eli kyllä me tässä jatkossakin metsäilemme. Ei tämä meitä lannista. Ehkä nyt siihen samaan paikkaan emme kuitenkaan mene enää telttailemaan, Repka huokaa.

Katso myös: Onko kyyn purema aina syy viedä koira eläinlääkäriin?

1:42Onko kyyn purema aina syy viedä koira eläinlääkäriin?Videolla selviää myös, miksi kotoa löytyviä särkylääkkeitä ei saa antaa koiralle, jota kyy on purrut.

Lue myös: Tällainen kyyn purema on koiralle vaarallisin – muista tärkeä ensiapuvinkki: "Hidastaa myrkyn etenemistä"

Lue myös: Jos kyy puree, älä ota tuttua särkylääkettä – monilla myös aivan väärä käsitys kyypakkauksesta

Juttua muokattu 19.8. klo 8.07: lisätty toinen kuva Lutusta.

Lisää aiheesta:

Kyy puri Sarin poikaa pelottavin seurauksin: "Tajusin, että tässä voikin käydä huonosti"Kyy sai tällin Vantaalla ja tarvitsi apua – eläinlääkäri hyödynsi hieman erilaista kyypakkaustaTappaako kyyn purema koiran? Entä saako kyyn tappaa? Eläinlääkärit vastaavatTömähtikö lintu ikkunaan? Vuosikymmenen eläimiä auttanut Jarmo kertoo, miten toimiaTamperelaisen Lauran koira nuuhkaisi metsässä väärää paikkaa ja sai ikävän tartunnan: "En olisi osannut kuvitellakaan"Kyyt luikertavat jälleen lemmikkien riesana – Aaku-koira selvisi puremasta kolme kertaa
KoiratKäärmeetLemmikkien vaivatKesäTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Koirat
  • Eilen21:57
    Yhdysvallat

    Koira ampui omistajaansa haulikolla selkään

  • 12.11.15:03
    Lapset

    Älä tee näin, kun tapaat vieraan koiran – "Tärkeää opettaa"

  • 2.11.21:46
    Vammantuottamus

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • 31.10.22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 31.10.06:35
    Hyvän mielen jutut

    Vantaalaisen Jennin rottweiler yllätti perheensä: 11-viikkoinen Marlo opetteli skeittaamaan