Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Löytyykö sängystäsi kutsumattomia vieraita? Näin tunnistat lutikat

Shutterstock
Julkaistu 05.03.2015 10:55

Hanna Haavisto

hanna.haavisto(at)mtv.fi

Lutikat ovat lisääntyneet räjähdysmäisesti. Lutikka ei ole vaarallinen, mutta sen purema voi aiheuttaa ikäviä paukamia ja kutinaa. Mistä lutikan tunnistaa ja miten sitä voi ehkäistä?

Lutikka eli seinälude on kodin yleisimpiä syöpäläisiä. Lutikat liikkuvat öisin ryömimällä, päivisin ne ovat piilossa sängyssä, jalkalistojen takana ja tapettien halkeamissa. Lutikan vierailusta kielivät mustat ulostepilkut sängyn alapuolella, sängyn jaloissa sekä veripilkut lakanoissa.

Lutikka on litteä, noin 5–8 mm pitkiä, pahalta haisevia hyönteinen. Lutikat tulevat asuntoon usein ulkomaantuliaisina. Ne eivät ole haitallisia ihmisille, eivätkä levitä vaarallisia tauteja kuten puutiainen.

Lutikka imee ihmisestä verta sekä aikuisena että toukkavaiheessa. Nukkuva ihminen ei useinkaan havaitse lutikan puremaa, sillä se ruiskuttaa purressaan sylkeä, jossa on lievästi puuduttava vaikutus. Jälkikäteen lutikan vierailusta kielivät kutiavat paukamat iholla. Pistoskohtien kutinaa voi lievittää apteekista saatavilla voiteilla.

Ehkäisy

Kun tulet matkoilta, imuroi matkalaukku ja pese kaikki vaatteet, myös käyttämättömät. Jos epäilet, että matkalaukussa on tuliaisena luteita, tee matkalaukulle lämpökäsittely 50–70 asteisessa saunassa.

Lutikan kaikki asteet kuolevat +55 asteessa noin 10 tunnissa. Pidä laukkua ensin muutama tunti suljettuna. Avaa laukku ja jatka lämpökäsittelyä vielä 8 tuntia.

Lutikka voi tulla myös kirpputorilta ostetun huonekalun tai tekstiilien mukana. Pese kirpputorilta ostetut tekstiilit aina ennen käyttöä. Huonekaluille voi tehdä pakkasella kylmäkäsittelyn. 

Torjunta

Jos havaitset lutikoita, ilmoita havainnostasi viipymättä isännöitsijälle ja sovi jatkotoimista. Lutikoita on vaikea hävittää ilman ammattimaista tuholaistorjuntaa. Lutikoihin ei nimittäin tehoa tavallisen kuluttajan saatavilla olevat torjunta-aineet lainkaan. Ne voivat tulla niille jopa immuuneiksi, eivätkä ammattilaisen torjunta-aineet enää tehoa.

Pahimmassa tapauksessa lutikat vain perääntyvät naapurin puolelle, eikä ongelma häviä, vaan leviää asunnosta toiseen.

Pese kaikki vuodevaatteet vähintään 60 asteessa. Lutikat kuolevat myös kylmässä -18 asteessa jo 1–2 tunnissa. -15 asteessa pakastusaika on 3–5 tuntia. Imuroi sängyt tai kanna patjat ulos ja ravistele luteet niistä pois.

Lähde: Helsingin kaupungin ympäristökeskus

Lisää aiheesta:

Näin luteita torjutaan myrkyittä – MTV tutustui pakkaskonttiin Lutikka on ällöttävä lomatuliainen – näin suojaudut ikävältä loiselta matkalla ja sen jälkeenKäytetyissä huonekaluissa piilee inhottava riski – "Havaitseminen voi olla hyvinkin haastavaa"Jos kotonasi tuoksahtaa tältä, saatat elää keskellä ludearmeijaaSeinäluteesta on kehittynyt myrkyille vastustuskykyinen supereläin – MTV Uutiset selvitti, mikä on sen heikko kohtaLutikkaongelma paisuu Suomessakin – uutena apukeinona nyt myös koirat
AsuminenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • Eilen14:56
    Lämmitys

    Nuohooja-Juhan nerokas niksi: Näin tarkistat, onko polttopuu tarpeeksi kuiva

  • to13:06
    Ukrainan sota

    Orpo pitää EU:n ja USA:n uusia ratkaisuja Ukrainan kannalta jopa käänteentekevinä

  • ma19:39
    Onnettomuudet

    Mellunkylän räjähdys: Poliisi päässyt kuulemaan auton omistajaa – peltiosia sinkoutui yli sadan metrin säteelle

  • 18.10.00:05
    Muuttaminen

    Kysely: Yli puolta suomalaisista ei kiinnosta muutto toiseen kuntaan

  • 17.10.14:36
    VR

    VR laseroi junien ikkunat sitkeän ongelman poistamiseksi