Alun perin Torresin kauden oli tarkoitus jatkua kevääseen 2029 saakka.
Suomen kansallisbaletin taiteellisen johtajan Javier Torresin kausi päättyy etuajassa 31.7.2027. Asiasta ovat sopineet Torres ja Suomen kansallisooppera ja -baletti.
Kansallisooppera ja -baletti kertoo, että päätöksen taustalla ovat näkemyserot balettiorganisaation johtamisesta. Baletissa toteutettiin viime keväänä ulkopuolisen asiantuntijan selvitys johtamiskäytännöistä.
Torres on toiminut Kansallisbaletin taiteellisena johtajana vuodesta 2022, ja hänen taiteelliset ansionsa ovat kiistattomat, tiedotteessa todetaan.
Organisaatiouudistus muuttaa johtajan roolia
Kansallisbaletissa on käynnistymässä organisaatiouudistus, jonka myötä taiteellinen johtaja ei jatkossa enää toimi yli 80 tanssijan esihenkilönä. Uudessa rakenteessa taiteellinen johtaja keskittyy taiteelliseen ja strategiseen työhön.
Siirtymäajan esihenkilönä toimii lokakuun 2026 alusta lähtien taiteellinen suunnittelupäällikkö Sampo Kivelä. Torres itse keskittyy kautensa loppuun saakka muun muassa tulevien vuosien taiteelliseen suunnitteluun.
Uuden taiteellisen johtajan rekrytointi käynnistyy lähiaikoina.
Torresin johtamistyyli herättänyt kritiikkiä
Torresin nimitys vuonna 2021 ei ollut kiistaton: tanssijoiden niukka enemmistö ei tuolloin puoltanut hänen valintaansa.
Kansallisoopperan ja -baletin silloinen pääjohtaja Gita Kadambi kertoi vastustuksen taustalla olleen Torresin ärhäkkä käytös stressitilanteissa, joita oli tullut eteen hänen toimiessaan talossa vierailevana koreografina.
Torresin johtajakauteen liittyy myös tuore, syyskuun alussa julkisuuteen noussut tapaus. Tanssija kertoi kokeneensa, että hänen ihoaan haluttiin vaalentaa meikillä Don Quijote -baletin harjoituksissa helmikuussa 2026, kun hän harjoitteli Cupidon roolia.

