Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Lewis Hamilton piinaa Toto Wolffia odottelullaan – puhuu jatkosopimuksen sijaan jopa vuosikymmenen suunnitelmasta

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton2020 Eric Alonso/MB Media
Julkaistu 20.02.2020 18:21
Toimittajan kuva

Antti Rämänen, Barcelona

antti.ramanen@mtv.fi

anttira

F1-mestari Lewis Hamilton kertoo pohtivansa muutaman vuoden jatkosopimuksen sijaan kokonaisvaltaisempaa suunnitelmaa, joka ulottuisi hänen ajovuosiensa jälkeiseen aikaan. Mercedes-pomo Toto Wolff olisi jo Hamiltonin mukaan valmis tekemään paperit valmiiksi.

LUE MYÖS: Mercedes-pomoa hiillostettiin mystisestä havainnosta: ”Sen nimi on DAS – muun tiedon pidämme itsellämme”

Hamiltonin nykyinen sopimus umpeutuu alkavan kauden 2020 päätteeksi. Tämän jälkeen F1-sarjassa koittaa suuren sääntöuudistuksen aika, joten seuraavat liikkeet on tehtävä harkiten.

Britin kohdalla Ferrari on oikeastaan ainoa kilpaileva vaihtoehto, mutta toistaiseksi mikään ei viittaa siihen, että Hamilton olisi vauhdittamassa neuvotteluita Maranellon suuntaan.

Barcelonan testeihin Hamilton saapui muista kiireistään, eikä ole omien sanojensa mukaan juuri vaivannut päätään sopimusasioilla.

– En ole oikein edes ajatellut sitä. En tiedä, milloin istun alas keskustelemaan siitä. Tunnen oloni mahtavaksi tässä perheessä, eikä kiirettä ole. Minusta meidän tavoitteemme ovat samansuuntaisia, joten varmaan parin kuukauden sisään puhumme asiasta, Hamilton pohti torstaina.

– Tiedän, että Toto (Wolff) olisi halukas istumaan alas, mutta nyt minusta tärkeintä on olla valmiina kauteen ja aloittaa oikealla tavalla, Hamilton jatkoi.

Tallipäällikkö Toto Wolff kertoi aiemmin, että sopimuksen palkkasumman sijaan keskusteluita on käyty enemmän muista yksityiskohdista. Jo 13 vuotta sitten sarjassa debytoinut kuski haluaa elää samalla myös omaa elämäänsä ja ajatella lähivuosia pitemmälle.

– Pienet yksityiskohdat ovat aina niitä, joilla on merkitystä. Ihmiset puhuvat vapaudesta aina jotenkin huonona juttuna, mutta siitä ei alkuunkaan ole kyse.

– Olen Mercedekselle liittymiseni jälkeen saanut olla sellainen kuin haluan sen sijaan, että he rajoittaisivat minua jotenkin ja käskisivät minua puhumaan tietyllä tavalla tai pukeutumaan tietyllä tavalla.

– Täytyy vain pohtia, mikä suunnitelmani on viiden tai kymmenen vuoden aikana, ja miten se vaikuttaa tulevaisuuteeni. Se auttaa minua siinä, että kun lopulta lopetan, se antaa minulle mahdollisuuden tehdä muita juttuja. Ne ovat niitä pieniä yksityiskohtia, joista puhumme, Hamilton valotti.

Lisää aiheesta:

Mercedes haluaa välttää Lewis Hamiltonin kanssa tekemänsä virheen – Valtteri Bottas ei pelkää paikkansa puolesta: "Siitä puhutaan ennen pitkää"Toto Wolff otti kantaa Lewis Hamiltonin kohua herättäneeseen lausuntoon – kommentoi myös omaa tulevaisuuttaanMikä Lewis Hamiltonin sopimusneuvotteluissa oikein kestää? Mercedeksen tähtikuski kommentoi tilannettaan: "En ole tehnyt mitään päätöksiä"Valtteri Bottas haluaa ottaa opiksi Mercedes-neuvotteluistaan – "Sen voi tehdä vähän sujuvammin ja vähemmillä otsikoilla"Toto Wolff viittaa kintaalla hurjille Mercedes-huhuille – tallilla tiukka linja F1-neuvotteluissa: "Sen on oltava tavoite" Lewis Hamiltonilta jymypaljastus: kilpailijatalli tarjosi sopimusta
F1Lewis HamiltonToto WolffMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"