Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueen jalkineiden kirjo oli laaja, kun Leijonat saapui lauantain jääharjoituksiin Tukholmassa.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Osa tallusteli areenan puolelta pukuhuoneesta suihkusandaaleissa tai lenkkikengissä ja vaihtoi ne luistimiin vasta MM-kilpailujen harjoitushallina toimivan Hovetin vaihtoaitiossa. Osalla oli luistimet jaloissa, mutta teräsuojat narskuttivat hiekkaa pitkähköllä taipaleella.
MM-joukkueen kuopus, hyökkääjä Lenni Hämeenaho ei uhrannut teriään vaan saapui ja lähti harjoituksista suihkusandaalit jaloissa.
– Ei tämä ihan tavallista ole, mutta ei tämä ole ongelmakaan. Saa pienen jaloittelun, Hämeenaho kuvaili STT:lle normaalia pidempää matkaa jäälle.

