Jääkiekon Liigassa pelaava Tampereen Ilves julkaisi tiistaina kaksi jatkosopimusta. Joukkueen tehokkain pelaaja Teemu Lepaus hiljattain Leijoniin valittu Arttu Ruotsalainen pysyvät joukkueen kopissa vielä seuraavalla vuosikymmenelläkin.
Pääkuvan videolla Leijonien GM Jere Lehtinen kommentoi Karjala-turnauksen pelaajavalintoja.
LUE MYÖS: Jere Lehtinen ylpeänä nuorten pelaajien esiinmarssista: "Hieno nähdä uusia tulokkaita"
Karjala-turnaukseen maanantaina valittu Arttu Ruotsalainen jatkaa seurassa jopa kevääseen 2022 asti. 21-vuotias hyökkääjä on pelannut kuluvalla kaudella 16 ottelua tehoin 7+8=15.
Kaksi kautta sitten Ässistä Ilvekseen siirtynyt oululainen pitää Tamperetta hyvänä paikkana pelata.
– Olen kiitollinen siitä, että seura antoi reilun mahdollisuuden silloin, kun tulin tänne. Kaikki on hoidettu viimeisen päälle, ja seura on menossa kovaa vauhtia eteenpäin, Ruotsalainen sanoi seuran tiedotteessa.
– Maajoukkuekutsun myötä käy toteen yksi pienen pojan unelmista – toivottavasti kehitys jatkuu edelleen. Se on tavoitteena, että menen pelaajanakin vielä paljon eteenpäin.
