Leijonat onnistui vakuuttavalla Ruotsi-voitolla kääntämään kurssinsa Milanon olympiaturnauksessa.
Hallitsemansa Slovakia-ottelun maalein 1–4 hävinnyt Suomi otti toisessa alkulohkon ottelussaan voiton Tre Kronorista samoin lukemin.
MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi piti ottelua kaiken kaikkiaan todellisena huippukohtaamisena.
– Huomasin itsekin, että tuli katsottua viimeiset viisi minuuttia seisten. Viimeksi varmaan vuoden 2022 olympiafinaalissa, Kivi hehkuttaa.
Kiven mukaan koko Suomen pakisto onnistui loistavasti. Hyökkäyksestä hän nostaa esiin useamman nimen, jotka esiintyivät edukseen.
– Joel Armia on ollut Suomen paras hyökkääjä nämä kaksi peliä.
– Ja Eetu Luostarinen on kyllä sellainen huippupelaaja, niin voittava pelaaja, että tulee kyllä olemaan aikamoisen tärkeässä ruudussa lähivuodet. Peli kääntyy koko ajan toiseen päähän, kun hän on jäällä. Ja se puolustusvarmuus. On aivan huippujätkä, Kivi toteaa.
Myös Suomen ykkösnyrkki nousi uudelle tasolle Slovakia-ottelun jälkeen. Sen maestrona Mikael Granlund näytti jälleen suuruutensa.

