Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Leijonat menetti tähtinimen Venäjän turnauksen alla – "Ei siellä taustalla ollut mitään"

Petri Kontiola joutuu jättämään Venäjän EHT-turnauksen välistä loukkaantumisen takia.
Petri Kontiola joutuu jättämään Venäjän EHT-turnauksen välistä loukkaantumisen takia.KHL-Marketing
Julkaistu 11.12.2018 22:18
Toimittajan kuva

Ilari Savonen, Tampere

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Leijonien joukkue meni uusiksi aivan Venäjän EHT-turnauksen alla, kun ryhmän iso tähtinimi Petri Kontiola joutui jäämään sivuun. Kontiolaa paikkaa Karjala-turnauksessa pirteästi esiintynyt Arttu Ruotsalainen.

KHL-seura Lokomotivia edustava Kontiola pelasi vielä maanantaina vierasottelussa Torpedoa vastaan. Tiistaina Leijonat tiedotti, että Kontiola jää pois Leijonien vahvuudesta loukkaantumisen takia.

– Se tuli ihan yhtäkkiä. Ei ollut mitään, että odotettaisiin jotain tai jonkun tilanteen kehittymistä, Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen sanoi MTV Sportille.

– Ei siellä taustalla ollut mitään. Hänelle tuli vamma, emmekä me siitä sen enempää kerro, Jalonen jatkoi Kontiolasta.

Paikalle hälytettiin Ilveksen hyökkääjä Arttu Ruotsalainen, joka antoi vahvoja näyttöjä jo marraskuussa Karjala-turnauksessa.

– Oli hienoa päästä taas mukaan, Ruotsalainen hymyili tiistaina Tampereella, nopeiden käänteiden jälkeen.

LUE LISÄÄ: Leijonien pomppuviikko käyntiin – olympiakävijä naurahti erikoisesta Hakametsä-kokemuksesta: "Tuntui oudolta"

Juttu jatkuu kuvan alla.

1.03842016
Ilves-hyökkääjä Ruotsalainen heilutti maaliverkkoja heti A-maajoukkuedebyytissään Tshekkiä vastaan.Toni Hekkala / All Over Press

Ruotsalainen, 21, pääsi kentälle kahdessa Karjala-turnauksen ottelussa, joissa hän takoi tehot 1+1. Ilveksen riveissä vahvaa jälkeä alkukauden aikana (Liigassa 28 ottelua, 10+14=24) tehnyt Ruotsalainen oli yksi Leijonien monista positiivista ilmestyksistä.

– Oli mukava huomata, että pystyn pelaamaan omilla vahvuuksilla ja että pärjään kansainvälisissä peleissä. Se, että sai tehtyä tulosta, oli hieno juttu., Ruotsalainen nyökyttelee päätään.

– Mutta ei tässä parane nostaa jalkoja kattoon. Tehdään hommia ja mennään eteenpäin, Ruotsalainen lisää.

Torstaina alkavassa Venäjän EHT-turnauksessa Leijonien nippu on hyvin nuorekas ja täynnä uusia maajoukkuehahmoja. Päävalmentaja Jalosen mukaan nyt jalkeilla olevassa pelaajistossa on loppupeleissä paljon samankaltaisuuksia Karjala-turnauksen joukkueen kanssa.

– Uusia pelaajia taitaa olla saman verran, kahdeksan kappaletta. Liigasta on suunnilleen yhtä paljon myös nyt. Ehkä tämä joukkue on vähän kokemattomampi, mutta virtaa varmaan riittää, Jalonen pohtii.

Karjala-turnauksessa Leijonat jätti erittäin vahvan vaikutelman, varsinkin Tshekki- ja Ruotsi-peleissä. Jalosen mukaan selittävä tekijä ei löytynyt pelkästään uusista kasvoista.

– Mun mielestä kaikilla oli hyvä pöhinä päällä. Siihen pyritään nytkin. Haetaan sitä, että saataisiin lyötyä energia ja tunnetaso tuonne kaukaloon ja pystyttäisiin näyttämään sitä, mitä me oikeasti osataan. Nautitaan hommasta ja pelataan yhdessä joukkueena. Ei se sen kummallisempaa ole.

– Ei se virta pelkästään muutamasta pelaajasta tule, kyllä talkoisiin tarvitaan koko porukka. Totta kai uusilla pelaajilla on kovasti näytönhalua ja energiaa. Se tarttuu varmasti myös muihin, Jalonen miettii.

Leijonat avaa Venäjän turnauksen torstaina kamppailulla Tshekkiä vastaan. Tampereella pelattavaa ottelua ennen juhlistetaan vuoden 1995 MM-kultajoukkueen kapteenia Timo Jutilaa, jonka maajoukkuepaita jäädytetään. 

Lisää aiheesta:

MM-Leijonissa heti mysteeri: miksi SM-liigasensaatio jätettiin sivuraiteelle? Tässä vastausKonsta Helenius jäi ulkopuolelle – näin Jukka Jalonen avasi Leijonien suunnitelmia MM-avauksen allaLeijonat teki suuren vaikutuksen Petteri Sihvoseen, vuodentakainen kyykytys on nyt kuitattu – "Tämä oli hieno kosto"Jukka Jalosen Leijoniin hurjaa tunkua – Sami Vatasella ja kumppaneilla iso hetki Helsingissä: "Emme ole sulkeneet olympiaovia"KHL-tähtikolmikko kieltäytyi Leijonat-reissusta – Jukka Jalonen: "Pelotti lähteä mukaan"Leijonat esitti Karjala-turnauksessa aivan uudenlaista röyhkeyttä – Sihvonen: "Tämä on se askel, joka on otettavissa"
LeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • ke10:48
    Jääkiekko

    Leijonien ex-luotsi Derek Holmes on kuollut

  • ke07:01
    Nuoret Leijonat

    Kova lausunto Nuorista Leijonista

  • ma16:10
    Jääkiekko

    Nuoret Leijonat tulisilla hiilillä – pääseekö tähtipelaaja MM-kisoihin?

  • ma12:47
    Jääkiekko

    Antti Pennasen Leijonat: Ei yhtään pelaajaa Liigasta

  • 22.11.06:58
    Kalervo Kummola

    Näissä hetkissä Kalervo Kummola, 80, osoittaa luonteensa – "Ei voi pehmoilla ja ruveta lälläröimään"