Chicago Bullsissa koripallon NBA:ta pelaava Lauri Markkanen on saanut aika ajoin kritiikkiä varsinkin tilastoistaan, jotka ovat joiltain osin olleet viime kautta heikompia. Markkanen hämmästelee ja suorastaan nauraa osalle arvostelusta.
Markkasen pelitilanneheittojen määrä on viime kaudesta aavistuksen laskenut ja samalla ovat pisteet. Suomalainen on tällä kaudella pussittanut 40 ottelussaan keskimäärin 15,3 pistettä per peli, kun koko viime sesongilla hän naulasi 18,7 pinnaa peliä kohden. Yhden poiminnan voi tehdä myös levypallokeskiarvoon 6,6, joka on ollut Markkasen NBA-uran huonoin. Viime kaudella hän otti keskimäärin 9,0 levypalloa ottelussa.
LUE MYÖS: Mikä on muuttunut, Lauri Markkanen? Chicago Bullsin uudistus muovasi surkeasti kautensa aloittaneen suomalaistähden tehtävät uudelleen
Markkanen itse toteaa, että hänellä on ollut sekä vaikeita että hyviä hetkiä. Hän tuo samalla esiin, että Bullsin pelikin on muuttunut aiemmasta sekä hyökkäyksellisesti että puolustuksellisesti.
– Vähän erilaisista kuvioista tulee heittoja, enemmän kolmosia heittää. Pelaamme paljon niin, että haetaan joko tosi läheltä koria tai kolmosia. Ei hirveästi heitetä välimatkan kakkosia. Ei sillä, että olisin hirveästi heittänyt niitä ennenkään, mutta kyllä se on vaikuttanut vähän, Markkanen sanoo MTV Urheilulle.
