Lauri Markkaselta odotetaan NBA:ssa niin paljon, että hänen tämän kauden otteensa ja ajoittaiset vaikeutensa ovat synnyttäneet huolta hänen kehityksestään. Nyt Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann sekä entinen NBA-ammattilainen ja Markkasen entinen valmentaja Hanno Möttölä kertovat MTV Urheilulle, pitääkö olla huolissaan.
Etenkin Chicago Bullsin päävalmentajan vaihduttua tilanne on muuttunut merkittävästi. Uusi luotsi Jim Boylen on saanut paljon kritiikkiä mielikuvituksettomasta ja vanhanaikaisesta hyökkäystaktiikastaan, josta myös Markkanen on kärsinyt. Sen lisäksi, että peli näyttää kamalalta, se myös on sitä: Bulls on NBA:n sarjataulukossa häntäpään joukkueita.
– En ole toistaiseksi huolissani, aloittaa Möttölä.
– Jos vuoden kuluttua ollaan samassa tilanteessa, että Chicago on sarjan huonoimpia joukkueita, peli on sekaisin eikä siellä ole peliä rauhoittavia veteraaneja, sitten Laurin taustajoukkojen kannattaa alkaa miettiä, mihin mennä.
LUE MYÖS: Lauri Markkanen ylsi komeisiin tilastomerkintöihin ensi kertaa NBA-urallaan
Koripallomaajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja Dettmann kävi vastikään Pohjois-Amerikassa tapaamassa Markkasta. Pitääkö hänen mielestään olla huolissaan 21-vuotiaan suomalaistähden kehityksestä?
– Ei missään tapauksessa. Ei missään tapauksessa. Ei missään tapauksessa.

